Hamilelik Sürecinde Kadın Psikolojisi

Hamilelik çok özel bir süreçtir ve pek çok kadın bu durumdan etkilenmektedir. Hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan pek çok farklılaşmanın yaşandığı bu dönem oldukça önemlidir. Hamilelik süreci kadınların hayatlarında geri dönüşü olmayan önemli bir dönemdir ve hayatlarına dair pek çok şey değişecektir. Bu da hamilelik psikolojisi açısından kişiyi zorlayan bir duruma dönüşebilir. Annelik misyonunu üstlenmek ve kendini buna hazırlamak kolay değildir. Her kadının hamilelik süreci farklı geçmektedir. Bazıları için çok kolay geçtiği gibi, bazıları için de oldukça zor bir süreç olarak tanımlanabilir. Pek çok hamile kadın bu süreçte hassas bir ruh haline girer. Herkesten özel ilgi beklerler ki bu durum en çok ailesi, eşi ve yakın arkadaşları kapsamaktadır. Bu süreci en çok eşi ile geçirmek ve onun da bu sürece dahil olduğunu görmek ister. 

Herkese Göre Değişen Bir Süreç

Hamilelik süreci pek çok kadın için olukça mutlu geçene bir süredir de aynı zamanda. Her yönüyle mutlu olsa da diğer taraftan içinde pek çok korku ve kaygı da taşımaktadır. Zaman zaman çok ağır şekilde paniğe kapılabilirler. Hamilelik depresyonu denilen bir durum da sıklıkla görülmektedir. Kişinin hamilelik psikolojisini etkileyen süreçlerden biri de nasıl hamile kaldığı ya da bu duruma nasıl karar verdiği de olabilmektedir. Anne adayının eşi ile olan ilişkisi de süreci olumlu ya da olumsuz etkileyen önemli faktörler arasındadır. Zaman zaman eşler arasında gerginlikler oluşabilmektedir. Hamile kadınların bu dönemde aşırı hassaslaşan duyguları bu gibi durumlara neden olabilmektedir. Genellikle karamsar ve alıngan bir eğilim içine girebilirler. Özellikle doğum sonrası durumlarını düşünerek oldukça endişeli bir duygu durumuna girebilirler. 

Doğum sonrasında bebeğe nasıl bakacağını düşünen anneler aynı amanda iyi bir anne olup olamayacaklarından da endişe duymaktadırlar. Pek çok kadın doğum sonrasında eşinin kendisini beğenmemesinden korkmaktadır. Hamileliğin ilk üç ayında çok ciddi değişimler olmadığı için psikolojik olarak da çok ciddi sıkıntılar görülmemektedir.  Ancak bu süreçte nasıl davranması gerektiğini bilmeyen anneler için kısıtlayıcı bir dönem de olabilir. Yoğun testlerin ve muayenelerin yapıldığı bir dönem olması nedeni ile anne adayları farklı bir psikolojiye de girebilir ve bu sürece alışmakta zorluk çekebilirler. Muayenelerde bebekte bir sıkıntı görülmesi annenin psikolojisini etkileyen önemli nedenler arasında yer almaktadır. Özellikle bir karar verme aşamasına gelen annelerde ciddi sıkıntılar oluşabilir. Hamileliğin son üç ayında ise kaygılar genellikle annenin kendisine yönelik şekilde yön değiştirir. Anne olmaya daha çok yaklaşan kadınlar için pek çok değişim söz konusudur. Rollerin değişimi de kadını en çok etkileyen durumların başında gelmektedir. 

Aile İçi ve Eş İlişkilerine Dikkat

Hamile kadınların bu sürecinde eşlerine büyük görevler düşmektedir. Özellikle hamile kadınlara sosyal açıdan destek olunması gerekmektedir. Eşler arasındaki iyi iletişim daha rahat bir hamilelik sürecini desteklemektedir. Hamile kadınları sosyal çevrelerinden uzaklaştırmamak da oldukça önemlidir. Bebeğin doğumu ve sonrası için mutlaka tecrübe sahibi kişilerden destek alınmalıdır. Aynı zamanda hamilelik süreci ile ilgili yeterli ve doğru bilgi almak da büyük bir önem taşımaktadır. Anne adayı için gerektiğinde psikolojik destek almak da büyük önem taşıyor. Bu süreç içinde olabildiğince olumsuz durumlardan kaçınmak gerekir. Anne adayının kişiliğinde kötümser bir hava varsa ya da zaten hassas bir kişi ise bu gibi durumlara çok daha fazla özen göstermek gerekir. Unutulmamalıdır ki, hamileliği süresince eşinden ve yakın çevresinden olumlu destek gören bayanların hamilelik süreçleri çok daha rahat ve iyi geçmektedir. Bu da anne adayının psikolojisinin de son derece iyi olmasına ve rahat bir hamilelik süreci geçirmesine neden olacaktır.