Hamilelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik hem anne hem de bebek için çok önemli bir süreçtir ve bu nedenle oldukça dikkatli davranmak gerekir. Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Bunlardan ilki alınan ilaçlardır. İlaçlar kimyasal madde içerdiklerinden kullanırken çok dikkatli davranmak gerekir ve aynı zamanda Doktor kontrolünde ilaç kullanmak gerekir. Asla kendi başına ve doktora danışmadan ilaç kullanmamak gerekir. Kullanılan her ilacın hem anneyi, hem de bebeği etkileyeceği unutulmalıdır. İlaçlar konusunda mutlaka doktora danışmak gerekir ki bu en doğru davranış şeklidir.

Sigara içmek son derece zararlıdır ve anne olmaya karar verildiğinde bırakılması gerekmektedir. hamile iken sigara içmemek gibi aynı zamanda alkol almamak da önemlidir. Uyuşturucu madde almamak da son derece önemlidir. Hamile bayanların dikkat etmeleri gereken bir başka önemli konu ise beslenmedir. Anne adayları mutlaka dengeli ve sağlıklı bir beslenme şekli uygulamalıdır ve gereğinden fazla yemek yememek ve eksik besin de almamak gerekir. Zengin bir beslenme şekli uygulamak gerekir ama bu konuda da mutlaka doktora gidilmelidir. Doğru e normal bir kilo almaya dikkat etmek gerekir. Alınan kilonun fazla olması da doğumu zorlaştırabilir. Yetersiz besin almak da bebeğe zarar verebilir.

Hamilelik Döneminde Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise hijyendir. Hamilelikte temizlik çok önemli bir konudur. Herhangi bir enfeksiyona neden olacak ortamlarda bulunulmaması gerektiği gibi, kendi kişisel hijyenine de dikkat dilmelidir. Hamilelik esnasında oluşabilecek herhangi bir yüksek ateş ya da bulantı kusma gibi durumlarda vakit kaybetmeden hemen  doktora gidilmelidir. Özellikle kanama gibi bir belirti görüldüğünde hemen doktora gidilmesinde fayda vardır.

Hamilelik boyunca mutlaka içinde rahat hareket edilebilecek giysiler giyilmelidir. Yüksek topuklu ayakkabılar yerine daha spor ayakkabılar giymek önemlidir. Ayağı sıkmayan ve burkulma gibi durumlara neden olmayan ayakkabı tercih edilmelidir. Doktor muayenelerine düzenli olarak gidilmeli ve aksatılmamalıdır. Aynı zamanda tüm tahliller zamanında yapılmalıdır. Hiçbir şeyi ertelememek gerekir. Evinde hayvan besleyenlerin hayvanların dışkıları ile temasa geçmemeleri de önemli bir konudur. Bu şekilde enfeksiyon riski de azaltılmış olur.

Dengeli Ve Yeterli Beslenin

Gün içinde çok fazla çay tüketmek zararlı olabileceği gibi, aşırı kahve tüketimi de son derece zararlı olabilir. Asitli içecekler de olabildiğince azaltılmalı ya da içilmemelidir. Hamile bayanların bu süreç içinde spor ya da egzersiz yapmak istiyorlarsa bu konuda mutlaka doktora danışmalıdır. Kendilerini  zorlayacak hareketlerden ve durumlardan uzak durmalıdırlar. Düzenli egzersiz önemlidir ancak sağlık sorununuz varsa egzersiz yapmamalısınız. Yolculuk yapılırken de mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır ve engebeli yollarda uzun süren yolculuklardan kaçınılmalıdır. Hamile bayanların bu süreç içinde dişlerini de sürekli ve düzenli olarak fırçalamaları gerekmektedir. Çürüklere meydan verilmemeli varsa da tedavi olunmalıdır.

Hamile bayanlar özellikle radyasyon içeren ya da röntgen ışınlarının olduğu yerlerden uzak durmalıdırlar. Her türlü durumda doktora danışmak gerekmektedir. Sağlıklı bir Hamilelik süreci geçirmek demek aynı zamanda bebeğin de sağlıklı olması anlamına geldiği için uyarılara mutlaka kulak asmalı ve göz ardı etmemelidir. Doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanılmaması gerektiği gibi, yorucu ve zorlayıcı faaliyetlerden de uzak durulmalıdır. Sakatlanmalara neden olacak davranışlardan ve ani hareketlerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Sigara içilmiyorsa dahi içilen ortamlarda bulunmamak gerekir. Yorucu bir iş temposu yerine daha çok dinlenmek gerekir. Kirli ya da enfeksiyon riski olan ortamlardan da mutlaka kaçınmak gerekir. Cinsel ilişki esnasında da bebeğe zarar verecek durumlardan kaçınmalıdır ve her türlü şikayette mutlaka doktora gidilmelidir.