Hamilelik Süreci ve Bebeğin Gelişimi

Gebeliğin ilk on haftasına tıp dilinde embrional dönem ismi verilmektedir. Diğer döneme ise fetal dönem denilir. İlk on haftada bebek gelişimi açısından organların tamamlandığı dönem olarak tanım getirebiliriz. Bu süreçte bebek organları oldukça tamamlanmış olur. Organların gelişmesi ise fetal döneme rastlar. Anne karnında geçen her hafta bebeğin organlarının gelişmesine yardımcı olur ve fonksiyonları da değişir. Anne karnında gelişimini tamamlamadan doğan bebeklerde bir takım rahatsızlıklar görülebilir. Bu nedenle bu şekilde doğan bebekler yoğun bakıma alınırlar. Gelişimlerini çok az tamamlayan bebekler ise ne yazık ki doğumda ölü doğabilirler. Tüm bu sıkıntılar bebeğin anne karnında geçirdiği her sürecin sağlıklı işlemesinin ne kadar önemli olduğunun alını çizmektedir.

Dört Hafta

Gebelikte haftalar annenin hamile kaldığı tarihten itibaren 4 haftaya denk gelecek şekilde hesaplanır. İlk üç hafta sayılmaz. Dördüncü hafta itibari ile bebek ultrasonda görülemeyecek kadar küçüktür. Bu zamanda bebeğin kalp atımları hissedilmez. Bu evrede plasenta gelişimi söz konusudur. Özellikle beşinci ve altıncı haftalarda bebeğin hücrelerinde değişim başlar. Pek çok özel fonksiyon gözlemlenir. Beş haftalık bebekler için artık embriyo tanımı kullanılabilir. Bebeğin vücut yapısı beşinci hafta itibariyle oluşma ya başlar. Kalp ve dolaşım sistemleri oluşmaya başlar.

Hamileliğin altıncı haftasında ise bebeğin gelişimi hızlanır ve üç kat daha fazla büyümüş olur. Optik kesecikler, yüzün üst ve yan kısımları, boynu, alt çenesi bu dönemde oluşmaya başlar. Beyin oluşumu başlar. Kol ve bacaklardaki kemiklerin oluşmaya başladığı dönemdir. Yedi haftalık olduğunda ise göbek kordonunu görmek mümkündür. Beyin karmaşık bir duruma gelir. Göz rengi belli olur ve bebeğinizin büyüklüğü 8.5 milimetre civarındadır.

Sekizinci Hafta

Bebeğiniz sekizinci haftasına geldiğinde el ve ayak parmakları daha da belirginleşir. Ama hala birbirine yapışık durumdadırlar. Bileklerini ve aynı zamanda dizlerini görebilirsiniz. Göz kapakları da bu evrede oluşmaya başlar. Sindirim sistemindeki gelişmeler ve barsaklar da yine bu haftada oluşmaya aşlarlar. 12.5 milimetreye ulaşan bebeğinizin kalbi bu süreçte 150 kere atar.

Dokuz ve On Sekizinci Haftalar

Dokuz haftalıkken vücut şekil almaya balar. Onuncu haftada ise bebeğin vital organları gelişme gösterir. Dişler oluşma aşamasına gelir. 11. Haftanın sonunda bebek son halini alır ve 12. Haftada ise üç ay tamamlanmış olur. El, ayak tırnakları da bu dönemde tamamlanır. Ayak parmağını emmeye başladığı 12. Hafta aynı zamanda tırnakların ve saçların da uzadığı dönemdir. 13.  Hafta anne için kasık bölgesinde ağrıların oluşabileceği bir dönemdir. Büyüyen rahim gebelerde böyle bir etkiye neden olabilir. Bağırsaklar karın içine doğru hareket ederler. Bebeklerin karaciğer safra üretimi de bu dönemde başlar. 14. haftada ise annede Kabızlık görülebilir. Bebek ise bu süreçte göz ve kulak gelişimini sürdürür. Solunum yapmaya başlar. Doppler cihazı vasıtası ile bebeğin kalp atışları dinlenebilir. On beşinci haftada ise bebeğin kas ve kemik dokusu gelişmeye başlar. Bu haftalarda bebeklerin cinsiyeti de belirmektedir. On sekizinci haftada kemikler daha da gelişir. Devam eden iki haftada bebeğin cilt dokusunda gelişmeler oluşur ve derisi kalınlaşır.

Doğuma Yakın Dönem

21. haftada bebek içinde bulunduğu sıvıyı içmeye başlar. Sonraki hafta tat alma duyusu gelişir. 23. Haftada ise hayata hazırlanmaya başlar. Gelişimini hızla sürdüren bebekler 34. Hafta itibari ile doğum kanalına doğru ilerlemeye başlar. Bu nedenle anne adayının karnı aşağı doğru çekmeye başlar. 38 ile 40. Haftalar ise bebeğin dünyaya gelmek üzere olduğu haftalardır ve sonrasında da doğum gerçekleşir. Tüm bu süreçler ile ilgili daha detaylı bilgi almak için doktorunuza danışabilir ya da geniş bir araştırma yapabilirsiniz.