Hamilelik sırasında keten tohumunu kullanımı

Keten tohumları; sizin ve doğmamış bebeğiniz için yararlı olabilecek sağlıklı omega 3 yağ asidinden zengin kaynaklardır. Hamilelik sırasında diyetinize keten tohumunu eklemek güvenilir olmayabilir. Keten tohumunu çiğ veya kavrulmuş olarak tüketmeden önce doktorunuzla görüşün.

Keten Tohumu Hakkında

Takviye olarak keten tohumu veya bunların türev keten tohumu yağlarını tüketin. Ezilmiş keten tohumlarını mısır gevreğinizin veya salatanızın üzerine serpiştirin ya da öğütüp taze meyveli içeceklerinizin içine karıştırın. İçerisinde barındırdığı sağlık yardımcılarından dolayı keten tohumları ekmek ve keklerden mısır gevreklerine kadar işlenmiş gıdaların her türünde karşımıza çıkmaktadır. Tohumlar tüketilmeden önce ezilmelidir; aksi takdirde sisteminizden çoğunlukla sindirilmeden geçerler.

Faydaları

Keten tohumları alfa linolenik asit içerir. Bu; kalp hastalıklarına karşı koruyucu olabilen ve beyin gelişimini destekleyen bir yağ asididir. Ayrıca keten tohumları lignan adı verilen; antioksidan özellik göstererek serbest radikallerin sebep olduğu hastalıklardan vücudunuzu koruyan bitki bileşimlerini ihtiva eder. Keten tohumu ateş düşürücüdür, hamilelik esnasında sıkça yaşanan bir durum olan kabızlığın giderilmesinde yardımcı olabilmektedir. Bunun dışında keten tohumu protein, B vitaminleri, C ve E vitaminleri ayrıca demir ve çinko kaynağıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Keten tohumu östrojen hormonu etkinliğini taklit edebilir. Gebelik esnasında çiğ keten tohumu almak regl kanamasına sebep olabilmekte ve bu nedenle gebeliğinize zarar verebilmektedir. Keten tohumu hormonel aksamalara da sebep olabilir. Gebelik esnasında keten tohumu almanın güvenirliği hakkında kesin bir araştırma yürütülmemiştir, bu nedenle en iyisi gebelik esnasında kaçınmaktır.

Omega-3 Kaynakları

Bebeğinizin gelişimini desteklemek için omega-3 yağ asidi kaynakları bulmak istemenize rağmen, gebelik esnasında keten tohumundan kaçınmanız akıllıca bir tutum olacaktır. Bol omega-3 yağ asidi barındıran Somon ve Ringa balığı gibi civa oranı düşük yağlı balıkları tüketmeyi deneyin. Meyve suları ve yoğurt gibi bazı takviye edilmiş besinler de omega-3 yağ asidi kaynaklarıdır. Beslenme diyetinizde bu gıdalardan yeterli miktarda almadığınız fikrindeyseniz; takviye almanız konusunu sağlık hizmetleri uzmanınızla görüşün.