Hamilelik Sırasında Cinsel İlişki Yapılır Mı ?

Hamilelikle ilgili merak edilen konulardan bir tanesi de cinselliktir. Doktor kontrollerinde dahi eğer uyarı niyetinde olmazsa cinsellik konusunda değinilmemesi bu konuda hem anne hem de baba adayların tutarsız davranmasına neden olmaktadır. Hamilelik süresince de normal ilişkiler devam ettirilebiliyor. Ancak elbette bebeğe zarar verebilecek durumlardan kaçınılması gereklidir.

Hamilelik gereği bayanlarda bazı dönemlerde hormonların daha fazla çalışması bazı aylarda ise daha az çalışması kişilerin birbirine karşı olan istediğiniz de etkileyebilir. Özellikle ilk ve son aylar civarında isteksizler görülebilmektedir. Hamileliğin ilk evreleri olan ilk üç ay süresinde mide bulantısı ve kusma, tiksinme gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu süreç içinde doğal olarak cinsel isteklerde de azalma söz konusudur. Bazı dönemlerde artan istek cinsellik için sorun teşkil etmez.

Hamilelik sürecinde de normal olarak ilişkiye devam edilebilmektedir. İnsan doğasının bir gereği olan üreme mekanizması hamilelik süresince de çalışmaya devam eder. Ancak anne ve babalar bebeğin zarar görebileceğiniz düşünerek cinsellikten uzak durmak istemektedirler. Düzenli kontrolleri yapılan her hamile eğer olası bir tehlike yoksa bu anlamda ilişkisine devam edebilmektedir. Bu tür durumlarda zaten doktor tarafından da hamileler uyarılmaktadır. Elbette dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Bebeğin zarar görmemesi, annenin rahatsız olması için yapılması gerekenler hekimlere danışılarak da öğrenebilir. Ancak sağlıklı her hamile cinsel açıdan da yeterli düzeyde demektir.

Hamilelikteki cinsel ilişkileri bebeğin zarar görmesi için bir neden değildir. Doğal olarak her evli çiftin arasında gerçekleşen bir durum olması nedeni ile hem sosyal hem de psikolojik açıdan her iki tarafından daha rahat etmesini sağlamaktadır. Bu süreç içinde hamilelere hasta gözü ile yaklaşılması, sürekli kontrol edilmesi ya da uzak durulmaya çalışılması hamile bayanın da zamanla kendini ailesinden, insanlardan soyutlamasına neden olabilmektedir. Hamilelik döneminde daha hassas olan anneler bu tür olumsuzluklardan da daha kolay etkilenebilmektedir. Bu nedenle özellikle hamile bayanların eşlerinin doğal davranması ve günlük yaşamda eşlerine destek olması son derece önemlidir.

Geçirilmesi ve beklenmesi gereken hamilelik süresince destek görmek son derece önemlidir. bu nedenle olabilecek her şekilde hamile eşe destek vermek gerekmektedir. Evlilik bağlı olduğu konulardan bir tanesi olan cinsellikte de durum aynıdır. Hamile olması nedeni ile eşlerin birbirinden uzak kalması gereksizdir. Eğer hamile anne adayı ya da bebek için herhangi bir sağlık sorunu söz konusu değilse cinsel ilişkinin yaşanmaması için de bir neden yoktur. Bu süreç içinde daha ılımlı davranmak, hamileliğin seyrini takip ederek hormonsal değişimleri anlayışla karşılamak son derece mühim bir konudur.

Hamilelikte cinsel ilişki yasağının olduğu durumlar nelerdir?

Hamilelik sırasında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Yasaklanmasına rağmen cinsel ilişkiye girmek için anne zorlanmamalıdır. 
  • Cinsel ilişki sonrasında herhangi kanama olması halinde doktora başvurulması gerekir.
  • Hamileyi çok fazla yoracak ya da zorlayacak hareketlerin yapılmaması gerekir. Buna rahmin zorlanması da dahildir. 
  • Cinsel ilişki sırasında eğer hamilenin hormonlarında değişme olursa erken doğum riski oluşabilmektedir. 

Dikkatli olunması halinde hamilelik sırasında cinsel ilişki yaşanabilmektedir. Ancak bunun normal bir durum olması kadar isteksizlik de son derece önemlidir. Hormonlara bağlı olarak oluşabilecek olan cinsel isteksizlik nedeni zorlamak da doğru değildir.