Hamilelik Döneminde Yapılabilecek Egzersizler

Hamilelik süreci anne adayları ve bebekler için çok önemli bir süreçtir. Bu nedenle yapılacak her şey hem anneyi, hem de bebeği etkilemektedir. Hamile bayanlar bu süreç içinde düzenli egzersiz yapabildikleri gibi bu şekilde hem sağlıklarını korumakta hem de doğumlarını daha kolay şekilde yapabilmektedirler. Doktorlar hamile bayanlara genellikle egzersiz programları vermektedir. Anne adaylarının en çok yapabilecekleri egzersizleri yazımızda okuyabilirsiniz.

Yürüme

Yürümek tüm insanlar olduğu kadar hamile bayanlar için de önemi bir spor aktivitesidir. Özellikle vücudu çok fazla yormadan ve zorlamadan hızlı adımlarla yürümek oldukça tavsiye edilen bir durumdur. Hamile bayanlara en çok yürümeleri salık verilir ve yürüyüş egzersizini düzenli olarak yapmaları gerekmektedir. 

Yüzme

Hamile bayanlar için önerilen bir başka egzersiz de hiç kuşku yok ki yüzme sporudur. Oldukça sağlıklı ve iyi bir spor olan yüzme anneyi zorlamayan egzersizler arasında bulunmaktadır. Tüm vücudu çalıştıran bir spor olmasının avantajı da çok büyüktür. kasların hepsini çalıştıran yüzme esnasında nabız sayısına dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda yüzerken mutlaka hız ayarlanmalı ve süre takibi yapılmalıdır. Anne adayları yüzerken de kendilerini zorlamaktan kaçınmalıdırlar. Denizde yüzmek kadar havuzda yüzmeyi de tercih edebilirler. Önemli olan husus her şekilde girilen suyun temiz olmasıdır. Hijyenik olmayan suların hem anneye hem de bebeğe zarar vereceği unutulmamalıdır. Havuzda yüzülecekse mutlaka iyi klorlandığından emin olunan bir havuz seçimi yapmak yerinde bir karar olacaktır. Soğuk ya da sıcak suda yüzmek yerine ılık suda yüzülmelidir. Yüzerken ani hareketlerden kaçınmak gerekir. Havuz kenarlarının kaygan olacağını unutmamak gerekir ki kayıp düşme riski söz konusu olabilir ve bu durum anne ve bebeğe ciddi zararlar verebilir. Uzun süre nefes almadan yüzmemek gerekir ve suyun dibinden değil üst kısmından yüzmek daha sağlıklı bir durumdur. 

Jogging

Bir başka egzersiz ise hamile annelerin jogging yapmalarıdır. Koşma her zaman çok iyi bir spordur. Koşarken hamile bayanların dikkat etmeleri gereken en önemli konu ise uygun giysiler giymek ve rahat bir ayakkabı seçmektir. Aynı zamanda mutlaka nabız kontörlü yapmalı ve kişinin kendisini zorlayacağı bir koşu temposundan uzak durulmalıdır. Hamile bayanlar koşacakları zaman günün en sıcak saatlerinden mutlaka kaçınmalıdırlar. Özellikle sabah ya da akşam koşmak hamile kişiler için en uygun olan zamanlardır. Koşarken engebeli bir arazi olmamasına da ayrıca özen göstermek gerekir. Engebeli arazilerde koşmak takılıp düşme riski taşıdığından hassas olunması gereken durumlardan biridir. Gebelik öncesinde koşmaya başlamak da uygun bir harekettir. Gebe kaldıktan sonra koşmaya başlayanlar için ise tempoyu çok yüksek tutmamakta fayda vardır. Bu gibi durumlarda özellikle uzun olmayan ve daha düşük tempolu koşular yapmak faydalı olacaktır. 

Bisiklet

Bisiklet de hamile kadınların yapabileceği egzersizler arasındadır. Özelikle ilk üç ay çok ciddi sorunlar olmasa da üç aydan sonra dışarıda bisiklete binmek anne adayı için de bebek içinde sıkıntılı durumlara neden olabilir. Bu nedenle ev bisikleti kullanmak çok daha uygun bir davranış olacaktır. Ev bisikleti alacaksanız nabız ölçen modelleri tercih etmelisiniz. Hamile kadınlar bisiklete binerken kendilerini çok yormamalı ve aşırı efor harcamaktan da kaçınmalıdırlar. 

Pilates ve Yoga

Son yıllarda anne adaylarının en çok tercih ettikleri sporlardan biri de pilates ve yoga yapmaktır. Pek çok faydası bulunan pilates ve yoga mutlaka uzman kişilerin denetimleri altında yapılmalıdır ve ters, zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır. Hamile bayanlar spor yapmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar. Uzman Doktor görüşü almadan spora başlamamak gerekir. Sağlık için yapılan sporun anne ve bebeğe zarar verilmeden sürdürülmesi gerekir.