Hamilelik Döneminde Sigara ve Alkol Kullanımı

Hamilelik döneminde alınan gıdalar bebeğin de gelişimi için önemli olduğu için hamile bayanların aldıkları gıdalara dikkat etmesi son derece önemlidir. Bu nedenle destekleyici olarak Doktor tavsiyesi ile vitamin hapları ya da demir hapları kullanılabilmektedir. Bebeğin normal koşullarda ve doğru olarak gelişimin tamamlayabilmesinin yanı sıra gebelik süresi boyunca rahat ve huzurlu bir hamilelik geçirilebilmesi adına hem anne adayının hem de bebeğin gelişiminde bir takım besinler ya da ürünler daha fazla önem içerir. Sürekli her şeyi yemek sorunda olmamasına rağmen pek çok kişi hamilelik döneminde daha fazla yemek yemeye başlar. Bu durumda aldığınız besinler hem hamileliğini hem de bebeğin gelişimi için son derece önemli hale gelir. 

Son zamanlarda sigara ve alkol kullanımı da giderek yaygınlaşıyor. Bu sonuca hamileleri de dahil edebilirsiniz. Yüksek oranda bağımlılık yapan bu maddeler hamile olunsa bile kadınların vazgeçemediği bir alışkanlık halini alıyor. Ancak bu dönem içinde yediğiniz her besin gibi aldığınız sigara ve alkolün de etkile bebeğinize geçebiliyor. Öncelikle anne karnındaki gelişimi sırasında nikotine maruz kalan bebeklerde kalıtsal bazı rahatsızlıklara yakalanma riski daha yüksektir. Bu anlamda nikotin ve alkol anne adayı için olduğu kadar bebek için olumsuz sonuçlar içeriyor. 

Sigara Kullanımının Hamileliğe Etkileri

Sigara kullanan hamilelerde nikotin direk kana karıştığı için çocuğun daha fazla oksijen almasına engel olunmaktadır. Bunun yanı sıra sigara içen hamilelerdeki düşük, ölü doğum ya da erken doğum riski diğer hamilelere oranla daha yüksek olmaktadır.  Sigara kullanan hamilelerin çocuklarında yapısal bozuklular görülebilmektedir. Ağız ya da damak bozuklukları bunlara örnek olabilir. Bunun yanı sıra sigara kullanan hamilelerin bebeklerinde hem bedensel hem de zihinsel bozukluklar görülebilmektedir. Daha geç algılama, ileri yaşamda daha fazla başarısızlık görülebilmektedir. Otizm, hiperaktivite gibi sorunlar görülebilmektedir. Bunun dışında hamileyken sigara kullanan annelerin bebeklerinde organ gelişiminde sorunlar görülmektedir. Astım, akciğer hastalıkları başta olmak üzere pek çok iç hastalığa yakalanma riski bu grupta yer alan çocuklarda daha sık görülebilmektedir. 

Tıpkı sigara gibi alkol kullanımı da bebeklerin doğum öncesinde ve sonrasında sıkıntı yaşamasına neden olabilmektedir. Bu anlamda alkol alan hamile bir kadının bebeğinde zihinsel ve bedensel bozukluklar saptanabilmektedir. Zekâ geriliğini görüldüğü bu grup çocuklarında çeşitli iç hastalıklar da görülebilmektedir. Fetal alkol sendromu denile fiziksel ve zihinsel rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bunun yanı sıra alkol alan hamilelerin düşük, erken doğum riski daha yüksektir. Bununla birlikte doğan çocuklarda da normalin altına kilo da tespit edilen durumlardan bir tanesidir. Alkol kullanan bir hamilenin çocuğunda dikkat dağınıklığı, uyum sorunları gibi ileriki yaşamını etkileyecek sorunlar da görülebilmektedir. Bunun yanı sıra hamileliğin ilk dönemlerinde alınan alkol kalp sorunlarına varana dek pek çok rahatsızlığa da davetiye çıkarır. 

Hamilelik sırasın bebekle anne bir bütün olarak yaşar. Bu anlamda annenin aldığı her yararlı ya da zararlı madde hem kendi hem de çocuk etkileyici özelliğe sahiptir. Bu dönem sırasında alınan vitaminler, takviye besinler ya da demir ya da kan ilaçları ne kadar hamileliğin olumlu şekilde sonlanmasında yardımcı ise alınan alkol ve sigara da hamileliğin olumsuz sonuçlanmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra görünür bir sorunu olmamasına rağmen bu tür maddelere maruz kalan çocukların ileriki yaşamlarında oluşabilecek sorunların temelinde de anne karnında maruz kaldıkları bu zararlı maddeler yatmaktadır. Hem sağlıklı hem de kendinden emin bir birey yetiştirmek istiyorsa bir annenin buna dikkat etmesi ve aldığı maddelere de dikkat etmesi gerekir.