Hamilelik Döneminde Beslenmenin Önemi

Hamilelik dönemi hem anne hem de bebek için çok önemli bir evredir ve beslenme son derece dikkat edilmesi gereken bir husustur. Anne adayları hamilelik süreçlerinde en sağlıklı ve en doğru şekilde besin almalıdırlar. Doğru beslenmenin annenin Hamilelik süreci için ve bebeğin sağlıklı doğması için de oldukça büyük bir önem taşımaktadır. 

Özellikle hamile annelerin yüksek oranda protein almaları önerilir. Bu durum doku sentezi için çok önemlidir ve aynı zamanda protein birikimini de sağlar. Kalori alımında olabildiğince sağlıklı olmak için engeli şekilde tuz alımı yapmalı, vitamin ve mineral destekli şekilde beslenmelidir. Su içmek de hamilelikte çok önemlidir. Hamile kadınların aldıkları kilonun da sağlıklı olması gerekmektedir. özellikle alınan her kilo hem hamilelik sürecini etkilemekte hem de doğum kalitesini etkilemektedir. Gereksiz şekilde yüksek kalorili yiyecekler almamaya özen göstermek gerekir. Beslenme programını mutlaka kadın doğum hekimine danışarak doğru şekilde sürdürmek gerekir. 

Vitamin ve Mineral Alımı

Hamilelik sürecinde beslenme şekli mutlaka 7 ile maksimum 10 kilo arasında alacak şekilde yapılmalıdır. Normal olarak alınması gereken kilo 7 kilodur. Hamilelik sürecinde bebeği koruyan plasentanın gelişmesi için yüksek proteinli gıdalar almaya özen göstermek gerekir. Bu nedenle protein alımını destekleyen gıdalara yönelmek gerekir. Yumurta et ve tavukta çokça bulunan protein anı zamanda süt ve yoğurt tüketerek de alınabilir. Diğer taraftan hamile kadının mutlaka fındık, badem ve ceviz gibi besinleri de sıklıkla tüketmesi gerekir. Kalsiyum ve demir alımının önemi kadar B vitaminine de ihtiyaç vardır. 

Kalsiyum kemiklerin gelişimi için önemli olduğundan ve aynı zamanda fetüsü desteklediğinden üzerinde durulması gereken bir konudur. Besinleri kalsiyum değeri yüksek olanlardan tercih etmek gerekir. Süt ürünlerinde yoğun şekilde bulunan kalsiyum tahıllı besinlerde de vardır sebze ve kurubaklagil tüketmekte de yarar vardır.  Hamile bayanlar bu süreç içinde sıkça pekmez tüketebilir ve susam, fındık ya da limon yiyebilirler. Çilek ve aynı zamanda kurutulmuş meyveler de tercih edilebilir. 

Kalsiyum ve B Vitamini

Demir Eksikliği önemli bir sorun olabilir bu nedenle beslenme sürecinde demir takviyesi de çok önemlidir. Özellikle kırmızı et ve yumurta tüketimi önemlidir. Kuru baklagiller ve yeşil sebzeler de demir açısından zengindir. A Vitamini de hamile bayanların almaya özen göstermesi gereken vitaminlerin başında gelmektedir. Ciğerde çokça bulunan A vitamini aynı zamanda yumurtanın sarısını tüketerek de alınabilir. Tereyağı ve sarı renkli sebzeler de A vitamini açısından zengindir. 

B vitamini alabilmek için mutlaka balık yemek gerekir. Özelikle folik asit hamile bayanlar için son derece önemlidir. Tahıllardan karışlanabileceği gibi, fındık ,fıstık gibi besinler de oldukça yardımcı olacaktır. Yeşil yapraklı sebzeler de hamilelik sürecinde olan annelerin yemesi gereken önemli besinler arasındadır. Kalsiyum ve fosfor da hamile bayanların alması gerekenler arasında sayılmaktadır. Süt ve süt ürünleri dışında yumurta sarısında da yoğun olarak bulunmaktadır.

Hamilelikte kalsiyum ve fosforun emilimi ve kullanımı açısından D vitamini çok önemlidir. Fetüsün iskelet sisteminin oluşması ve gelişmesi için gereklidir.

Hamilelik sürecinde mutlaka kilo kontrolü yapılmalıdır. Düzenli olarak hekim muayenesinden geçmeli ve alınan kilonun sağlıklı olup olmadığı öğrenilmelidir. Aynı zamanda bebeğin anne karnındaki gelişimi de Doktor kontrollerinde ortaya çıkmaktadır. Hamile bayanlar hamilelik süreçleri boyunca mutlaka her besinden dengeli ve düzenli olarak almalıdırlar. Sağlıklı ve doğru beslenerek hamilelik süreçlerini doğru ve iyi geçirebilecekleri gibi aynı zamanda doğum ve doğum sonrası için de önemlidir. Bebeğin gelişiminin anne beslenmesi ile doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır. Eksik ya da fazla beslenme de sağlıksız olduğundan mümkün olduğunca dengeli bir beslenme düzenine uygun davranmak gerekir.