Hamilelik Boyunca Cinsel İlişkiye Girmek Doğru Mu?

Hamilelik süresince cinsel ilişki, gerginliği azaltabilir, uykuyu düzenleyebilir, yakınlığı ve samimiyeti sağlayabilir. Cinsel ilişki sırasında kadınlarda görülen fiziksel ve psikolojik değişiklikler normal hisleri, duyguları ve arzuları geniş bir yelpazede kapsamaktadır. Fakat dinimiz hamilelik boyunca cinsel ilişki yapılmasını yasaklamıştır. Bunun da bazı nedenlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Yanlış Bilinenler

Hamilelik sırasında cinsel ilişki erken doğuma ve düşük yapmaya sebebiyet vermez. Normal bir gebelikte, büyüyen cenin karın kasları, pelvis kemikleri, amniyon sıvısı, rahim kalın duvarları ve kapalı serviks tarafından iyi bir şekilde korunmaktadır. Cinsel ilişki sırasında, penis bebek ile temas etmez ve bebeği koruyan plasenta yırtılmaz. Erkeğin Orgazm olması zararlı değildir.

Uyarılar

Bebeğin sağlığını tehlikeye atacak durumlar için, gebelik sırasında cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunun. Aynı zamanda, rektumdan, vajinaya bakteri yayılmasını önlemek için de önlem alınmalıdır. Vajina içine giren havanın emboliye sebep olacağı veya damar tıkanmasına sebep olacağı konusunda uyarıyor. Hamile kadınların, vajinal kanama, yetersiz serviks nedeniyle düşük öyküsü, plasenta previa, amniotik sıvı sızıntısı veya erken doğum riski artması gibi çeşitli durumlarda cinsel ilişkiden kaçınmalarını tavsiye edilir.

Değerlendirmeler

Gebelik sırasında meydana gelen değişikliklerin üstesinden gelinmesi için gebe kadının eşi ile açık ve dürüst bir iletişime ihtiyacı vardır. Kadınlar büyük ölçüde değişebilir, mide bulantısı, yorgunluk ve göğüslerde hassasiyetten dolayı oluşan ilk trimesterdeki libido azalmasından kaynaklanır. Kadınlarda romantizme duyulan ihtiyaç artabilir. Kadınların yaklaşık %80’ininde, gebeliğin 13 ile 32 haftaları arasında, gebelik öncesi ve ilk trimester ile karşılaştırıldığında cinsel doyun anlamında önemli derecede artış meydana geldiğini bilinmektedir. Sebebi ise vajinanın daha ıslak olmasıdır. Kadın bu dönemde, psikolojik açıdan annesinden ilgi bekleyen bir çocuk ile eşi tarafından ilgi görmeyi bekleyen yetişkin arasında geçişler yaşar. Hamileliğin sonlarına doğru vajinal kaslar genişler, vajina duvarları daralır. Meni içinde hormon benzeri bir grup madde olan prostaglandinler, serviksi yumuşatmaya yardımcı olur, bu da doğum sırasında daha kolay açılmasını sağlamak için rahimi hazırlar.

Sorunlar

Gebeliğin üçüncü trimesterinde kadınlar kendilerini garip ve çirkin hissedebilirler ve eşleri tarafından sıklıkla telkine ihtiyaç duyabilirler. 34 haftalık gebe bir kadında karnı onun için bir engel oluşturabilir ve eşinin ağırlığı kadını rahatsız edebilir. Pelvis içine inen bebeğin oluşturduğu basınç nedeniyle meydana gelen vajinal / pelvik konjesyon sızlama sıkışma veya uyuşma hissine neden olabilir. Derin penetrasyon ağrılı olabilir.