Hamilelik, beslenme ve progesteron seviyesi

Progesteron hormonu, hamile kadınlarda rahim (uterus) duvarının oluşumuna ve kalınlaşmasına yardımcı olur. Döllenmiş yumurtanın dölyatağına tutunması ve plasentanın embriyoyu desteklemesi progesteron hormonu olmadan gerçekleşemez. Birkaç defa düşük yapan kadınlardaki progesteron seviyesi düşüktür. Hamile kalmadan önce ve hamileliğin ilk 12 haftasında beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek progesteron seviyenizin değişmesine sebep olabilir. Progesteron seviyesinin yükselmesi de hamile kalma ve hamileliği düşüksüz sonlandırma ihtimallerini de arttıracaktır. 

Wild Yam

Kurutularak besin takviyesi olarak kullanılan ya da pişirilerek tüketilen ve dünya çapında kullanımı yeni başlayan wild yam (yabani yam), progesteron benzeri bitkisel bir hormon içerir. Wild yam (yabani yam), içerdiği hormonun haricinde vücudun hormon üretimini de tetikleyerek progesteron seviyesinin arttırılmasına yardımcı olur. Konserve olarak satılan tatlı patates de bazen yam olarak adlandırılmaktadır fakat wild yam (yabani yam) ile aynı görevi görmez ve progesteron üretimini tetiklemez. Wild yam (yabani yam) çeşitli internet sitelerinde, bitkisel takviye ürün satan dükkanlarda ve bazen de süpermarketlerde bulunabilir.

Kuruyemişler ve Progesteron

Protein bakımından zengin olan kuruyemişler, aynı zamanda yüksek miktarda sterol de içerirler. Steroller, insan vücudundaki hormon üretimini tetikleyen bitkisel hormonları içeren yağlı bileşiklerdir. Hormon üretimini tetikleme özelliklerinden maksimum düzeyde fayda sağlamak için kuruyemişleri bütün ve çiğ olarak tüketmek gerekir. Kızartma, fırınlama ve ezme gibi tohumun çiğ halini zedeleyen işlemlerden geçen kuruyemişlerdeki sterollerin işlevleri azalır ya da kaybolur. Çikolata, kuru üzüm ve diğer tohumlu kuruyemişlerden oluşan karışımları birlikte tüketerek hem lezzetli hem de sağlıklı bir tercih yapmış olursunuz. Salatanıza tohumlu kuruyemiş eklemek de yaratıcı ve lezzetli bir çözüm olacaktır.

Bitkiler ve Lifli Yeşil Sebzeler

Bazı bitkiler, progesteron üretimini tetikler. Zerdeçal, keklikotu ve kekik gibi bitkilerin progesteron üretimine olan katkıları laboratuvar ortamında kanıtlanmıştır. Taze keklikotu, et terbiye etmede kullanılabilir ya da taze salataya eklenebilir. Ispanak, hardal yaprağı ve karalahana  gibi lifli yeşil sebzeler üretim sistemi sağlığı ve progesteron üretimi için oldukça faydalıdırlar. Lifli yeşil sebzelerin içerdiği magnezyum da karaciğer sağlığı ve hormon dengesi için faydalıdır.

Proteinler

Soya sütü gibi protein kaynakları da progesteron hormonu üretimine katkıda bulunur. Tavuk, kırmızı et ve kabuklu deniz hayvanları da progesteron üretimi için oldukça önemli bir mineral olan çinko bakımından zengindir. Beslenme planınıza bu basit proteinleri dahil ederek progesteron hormonu seviyenizi zamanla arttırabilirsiniz.

Beslenme Alışkanlıkları

Progesteron seviyesi özellikle gereğinden fazla yemek yedikten sonra yüzde 50’ye yakın oranlarda düşüş gerçekleştirebilir. Bu düşüşe sebep, aşırı yemekten kaynaklanan tetiklenmelerin kan şekeri seviyesinde dalgalanmalara yol açmasıdır. Günde dolu dolu iki ya da üç öğün yemek yemektense ikişer saat ara bıraktığınız öğünlerde azar azar yemelisiniz. Bu durum, sadece progesteron seviyesini dengelemenize değil kan şekeri seviyesini de sabit tutmanıza yardımcı olacaktır.