Hamileliğin en utandırıcı sorunları neler?

Hamileliğin bebeksi ciltten ve güller açan bir yüzden ibaret olmadığını biliyoruz. Bunlar hamileliğin güzel yanları. Dikensiz gül olmaz derler. Bir de büyük zorluklar var. Utandırıcı dediysek öyle hemen endişeye kapılmayın, bunların hepsi gayet olağan.

Aşırı gaz

Hamileliğiniz sırasında hormonların artması sindirim sisteminizi yavaşlatıyor. Bu da aşırı gaz oluşumuna ve şişkinliğe yol açıyor. Arada gaz kaçırınca çok utanabilirsiniz. Ancak siz hamilesiniz. Kaslarınız artık eskisi gibi kontrol altında değil.
Kara kara düşünmek yerine hamileliğinizin tadını çıkarın.

Üstelik rahminiz de büyüdükçe karnınıza daha fazla baskı yapıyor. Dolayısıyla aşırı gaz çıkarma kaçınılmaz olabilir. Tek yapabileceğiniz hormonları suçlamak.

İdrar kaçırma

Hamile kadınların aniden idrar kaçırdığına dair hikayeler duymuşsunuzdur. Siz de altına kaçırmaktan korktuğun için aksırmayan, öksürmeyen hatta gülmeyen hamilelerden misiniz? Evet, idrar kaçırmak her kadın için utanç verici. Ama biz burada bebek gibi altınızı ıslatmaktan bahsetmiyoruz. Birkaç damla kaçırmak her hamile için normal. Kendinizi engellemeyin. Girdiğiniz strese değmez

Doktorlar bu korkuyu yaşayan hamilelere kilotlu çorap giymeyi ya da sık sık tuvalete gitmeyi öneriyor.

Pelvik taban kasları bebeğinizi destekliyor. Ama size de yan etkisi var. İşte bu yüzden idrar kaçırıyorsunuz. Aslında bunu engellemenin en güzel yolu hamilelikten önce pelvik taban egzersizleri yapmak. Üstelik emin olun sadece hamilelik sırasında değil, sonrasında da işe yarayacak. Hamile yogası da idrar tutmanıza yardımcı olabilecek aktivitelerden.

Kıllar tüyler

Hamilelikte yanlış yerlerde çıkıveren tüylerden de hormonlar sorumlu. Örneğin yüzünüzde veya karnınızda bir anda tüyler çıkabilir. Bu hamileler için gayet normal. Utanmanıza ya da şaşırmanıza gerek yok.

Tüyleri dökmek için kullandığınız ürünlerde dikkatli olun. Şimdi hamilesiniz. Bu normalin iki katı hassaslık demek. Kullandığınız tüy dökücü ürünler yan etki yapabilir.

Koku ve akıntı

Bazı kadınlar hamilelikte kokulara karşı aşırı hassas oluyor. Özellikle de yemek kokularına. Mesela normalde çok sevdiğiniz tavuk ya da balık kokusu bu defa hoşunuza gitmezse hiç şaşırmayın.

Hamilelikte vajinal akıntınız da artabilir. Bu rahminizi enfeksiyonlardan daha iyi koruyabilmek için olan bir durum. Vajinanızı ikide bir parfümlü sabunlarla ya da jellerle yıkamayın. Hamilelikte böyle akıntılar normal. Hassas bir sabun ve ılık su yeterli olacaktır. Çünkü fazla yıkarsanız bu sefer de vajinanızın kimyasal dengesini bozarsınız.

Hemoroit

Hemoroitler siz hamileyken çıkmaya bayılıyorlar. Çoğunlukla Kabızlık ya da ıkınma sonucu oluyor. Zaten bu ikisi de hamileliğin en yaygın sorunlarından.

Hemoroitler kaşıntı ve acıyla geliyor. Böyle belirtileriniz olduğunda doktorunuzla konuşarak onun önereceği kremleri kullanabilirsiniz. Kullanacağınız kremin hamileler için uygun olup olmadığını kontrol etmeyi sakın unutmayın.

Bizim önerimizse bol su içmeniz, lifli besinler tüketmeniz ve nemlendirici kremler kullanmanız yönünde.

Sivilce

Hamileliğin özellikle ilk aylarında sivilce ve siyah noktaya boğulursanız şaşırmayın. Vücudunuz hormon değişimine tepki veriyor. Her hamile kadında görülmesi gerekmiyor. Ama normalde hiç sivilce sorunu yaşamazken hamilelikte sivilceye boğulmak sizi şaşırtmasın. Akne için krem kullanırken  yine doktorunuza danışmalınız.

Peki ya seks ne olacak?

Kilo almak ya da diğer değişiklikler sizi eşinizden uzaklaştırabilir. Ya da onun sizi beğenmeyeceğini düşünebilirsiniz. Açık açık konuşun. Bu yolun en iyisi olduğuna emin olabilirsiniz. Size bu konuda bir sır verelim: çoğu erkek karısını hamilelik sırasında çok çekici buluyor. Ayrıca hamilelik sırasında seksin size ya da bebeğe hiçbir zararı olmadığını da hatırlatalım.