Hamileliğin 9, 10, 11 ve 12. haftasında neler olur?

Haftalar geçiyor bebeğiniz yavaş yavaş büyüyor. Hamileliğin 9. haftasında neler oluyor gelin beraber bakalım.

Hamileliğin 9. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Bebeğiniz artık bir fıstık büyüklüğünde. Boynu yavaştan gelişmeye başladı. Kafasıysa geçen haftalara göre daha dik durabiliyor. Henüz onu içinizde hissetmeye başlamasanız da bu hafta ultrasonda hareketlerini görebileceksiniz. 

Anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Sizde rahim büyümeye devam ediyor. Artık beliniz eskisine göre daha kalın. Ancak yine de siz söylemezseniz kimse hamile olduğunuzu anlamaz. Yani bebeğinizi bir sır olarak tutmak istiyorsanız bir süre daha yapabilirsiniz. Ancak zaman daralıyor. Yakında herkes bir mucize taşıdığınızı anlayacak.  

Bulantılar giderek azalıyor ancak henüz yolun sonuna gelmediniz. Hala iştahsızlık, mide yanması, hazımsızlık ve şişkinlik hissedebilirsiniz. Tartıda yavaş yavaş artış görmeye başlayabilirsiniz. Dengeli beslenmeye önem verin. Özellikle peynir, sardalya ve brokoli gibi kalsiyum açısından zengin besinler tüketin.  Sigara ve alkolden de uzak durmaya dikkat. Yürüyüş ve yüzmeyi de ihmal etmeyin. 

Hamileliğin 10. haftasında neler oluyor?

Haftalar hızla geçiyor. 1, 2, 3 derken 10. haftaya geldiniz. Gelin şimdi 10. haftada neler oluyor bakalım.

Hamileliğin 10. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Bebeğiniz 10. haftada hala küçücük ancak artık bir bebek gibi davranmaya da başladı. Kollarını ve bacaklarını oynatmak, içinizde hoplayıp zıplamak en büyük ve tek eğlencesi. 

Hamileliğin 10. haftasında anne adayında neler değişiyor?

Hamileliğin 10. haftasında rahim artık irice bir greyfurt büyüklüğünde.  Bu da demek oluyor ki hamileliğiniz artık çok yakında belli olmaya başlayacak. Ancak etrafınızda sizin biraz kilo aldığınızı düşünüp hamilelik ihtimalini değerlendirmeye başlayan gözler de olabilir. Bu nedenle bebeğinizi biraz daha sır olarak tutmak istiyorsanız bol kıyafetler tercih etmeniz hayrınıza olacaktır. 

Size kötü bir haberimiz var. 10. haftada da mide bulantıları yakanızı bırakmayacak. Bu hafta da şişkinlik, mide yanması, iştahsızlık ve hazımsızlık çekebilirsiniz. Ancak üzülmeyin birkaç hafta sonra tüm bu sıkıntılardan kurtulacaksınız. 

Hamileliğin 11. haftasında neler oluyor?

3. ayın sonuna doğru hızla ilerliyoruz. İşte bu noktada işler biraz heyecanlandırıcı. Hazır olun bebeğinizin kalp atışlarını duymak üzeresiniz.

Hamileliğin 11. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Bu hafta cinsiyet belli olmaya başlıyor. Yani daha doğru bir söyleyişle genital organlar belirginleşiyor. Ancak hemen sevinmeyin. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmenize hala birkaç hafta var. Zaten aynı hafta içinde 2 heyecana kimin kalbi dayanır. Siz bu hafta bebeğinizin kalp atışlarını duyacaksınız. Bunun için doktorunuz Doppler stetoskop isimli bir cihaz kullanacak ve o mükemmel sesi size duyuracak. 

11. haftada bebeğinizin boyu yaklaşık 4 – 6 cm arasında. Ağırlığıysa yaklaşık olarak 6 – 9 gr yani küçücük bir limon kadar. 

Hamileliğin 11. haftasında anne adayında neler değişiyor?

Hamilelik adeta bir kadınlık hormonu festivali. Bu nedenle her açıdan verimliliğiniz en yüksek seviyede. Saçlar ve tırnaklar durmaksızın, hızla uzuyorlar. Üstelik çok da sağlıklılar. Her şey iyi güzel. Ancak tek bir sıkıntınız var. O da: akneler. Bu hafta yüzünüzü sivilceler basabilir. Bizden söylemesi. 

Bel ağrıları da bu dönemde canınızı sıkabilir. Bu nedenle oturma şeklinize dikkat edin. Çok fazla ayakta kalmamaya çalışın. 

Bu hafta bir diş hekimine görünmeniz hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınız açısından önemli. Neden mi? Çünkü ağız sağlığı özellikle hamilelik döneminde genel sağlığı oldukça etkileyebilir. Bu nedenle kalsiyum alışınıza önem verin. Diş hekiminiz konu hakkında size ayrıntılı bilgi verecektir. 

Hamileliğin 12. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin ilk 3 aylık periyodu bu haftayla son buluyor. Bakalım bu ay anne ve bebekte neler değişiyor.

Hamileliğin 12. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Bebeğiniz durmaksızın hızla gelişiyor. Dişleri daha uzunca bir süre çıkmayacak olsa da diş etlerindeki diş yerleri bu haftada belirleniyor. Üst damağı kapanmaya başlıyor. Çenesi de tamamlanmış durumda. Artık Amniyon sıvısından yudum yudum içecek. Hatta ultrasonda siz de bunu görebileceksiniz.  

Ses telleri de bu haftada oluşuyor. Yani teorik bebeğiniz ses çıkarabilir. 

Bağırsak hareketleri de bu haftada başlar. Ancak korkmayın bebeğinizin ilk kakasına daha çok var.

Pankreas oluşumu da bu haftada tamamlanır. İnsülin üretimi başlar. 

12. haftada bebeğinizin boyu 9 – 10 cm, ağırlığıysa yaklaşık 12 gram. 

Hamileliğin 12. haftasında anne adayında neler değişiyor?

Bu hafta bulantılarınız oldukça azalacak. Kilo artışı da yaklaşık 1–2 kilo. Mesaneye olan baskı da azalacak. Bu da daha az gece tuvaleti demek. Bundan sonra hamileliğin en güzel dönemine giriyorsunuz. Neşeniz yerine gelsin. 

Bu dönemde gelişebilen sorunların başında hemoroit var. Bu nedenle Lifli Gıdalar tüketmeye ve bol su içmeye dikkat edin.