Hamileliğin 4. Haftası Neler Olur ?

Bebeğiniz hala çok minik. Boyu yarım santimetre bile etmiyor. Embriyo büyük ihtimalle gelişiminin 2. haftasında. Ve yaklaşık 150 hücresi var. Bakalım 4. haftası neler olur.

İlk ayın sonunda bebeğinizin boyu bir santimetre bile değil. 9 ay boyunca kalacağı evine alışmaya çalışıyor.

İyi haber: Yüzü oluşmaya başladı.  

Bebeğiniz hala çok minik. Boyu yarım santimetre bile etmiyor.

hamilelik  Embriyo büyük ihtimalle gelişiminin 2. haftasında. Ve yaklaşık 150 hücresi var.    

O şimdi rahim astarınızdaki salgılardan besleniyor. Hatta hücre katmanları görev dağılımı yapmaya başladı bile. Dış katman sinir sistemini, deriyi ve saçı oluşturacak. İç katman solunum ve sindirim sistemini. Orta katmandan iskelet, kemikler, kıkırdak, kaslar, dolaşım sistemi, böbrekler ve cinsel organ oluşacak. 

Bendeki değişiklikler neler?

Bu hafta periyodunuz gecikti değil mi? Ve hala gecikmeye devam ediyorsa bu hamileliğinizin ilk belirtisi olabilir. Ayrıca bu hafta açık renkli lekelerin farkına varabilirsiniz. Çünkü embriyonuz rahimde yerleşmeye çalışıyor. Henüz başka değişiklik hissetmediniz.

Oysa rahminizde amniyon boşluğu (akışkanlar ve plasenta ile dolu olan kısım) artık şekillenmeye başladı. Bebeğinizi beslemek için besinler ve oksijen getiriyor. 

Bu haftanın önerileri ne? 

Sağlıklı yemekler yemeye çalışın. Bu kısaca Doktor tarafından önerilen besinler anlamına geliyor.

Bir de günde yaklaşık 8 bardak su içmelisiniz.

Ama gerçekten ikiniz için yemenize gerek yok. Çünkü hamilelikte ihtiyacınız olan tek şey fazladan 300 kalori. 

Sabah hastalığı ve mide bulantıları normal. Yiyemedim diye üzülmeyin. Gün içinde yediklerinizden bebeğiniz ihtiyacı olanı çekinmeden alacak. 

İçinizde neler oluyor?

Döllenen yumurta büyürken sıvı bir katman onun etrafını kaplamaya başladı. Buna amniyon boşluğu deniyor. Büyüyen embriyoyu tıpkı bir hava yastığı gibi koruyor. 

Bir yandan da plasenta gelişiyor. Yuvarlak yassı bir organ. Besinleri anneden bebeğe taşımakla görevli. Bebekteki atıkları da dışarı taşıyor. 

Bebeğinizin yüzü belirginleşmeye başlıyor. Üzerinde gözler için açılmış büyük siyah boşluklarla beraber. Ağız, alt çene, gırtlak da bu sırada oluşmaya başlıyor. Kan hücreleri şekilleniyor. Yavaş yavaş dolaşım başlıyor.