Hamileliğin 37, 38, 39 ve 40. haftalarında neler oluyor?

O müthiş haberi alalı tam 8 ay oldu. Aylar boyunca bebeğinizin gelişimini içinizde hissettiniz. Şimdilerde heyecan giderek artıyor. Çünkü bundan sonraki tek olay doğum. Doğumdan sonra bebeğinizi kucağınıza alacak ve yeni bir yaşama başlayacaksınız. Ancak şimdilik heyecan yok. Çünkü bu son aydaki en önemli olaylardan biri sakin ve huzurlu olmak. Şimdi gelin hamileliğin son ayında yani 37, 38, 39 ve 40. haftalarında sizi ve bebeğinizi neler bekliyormuş bakalım.

Hamileliğin 37. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Bebeğiniz son aya girdiğinde yaklaşık olarak 3 kilo olacak. Boyuysa 47 – 48 cm civarında. Artık bebeğinizin tüm gelişimi tamamlandı. Bundan sonraki tek hedef doğumdan sonra daha rahat bir geçiş süreci yaşamak için gerekli yeteneklerini daha da geliştirmek ve kilo almak. Bunun için de her geçen gün daha da kilo alıyor. Gelişiminin 37. haftasındaki bir bebek günde yaklaşık 25 – 30 gram alır. Bu şekilde doğum sonrası vücut ısısı ayarlama, gerekli enerji kaynağına sahip olma gibi temel ihtiyaçlar daha kolay karşılanır. Bu haftanın diğer önemli gelişmeleriyse diş etlerinde olur. Diş etleri bu haftanın sonunda artık tamamen gelişimini tamamlar.

37. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Bu haftayla birlikte kilonuz hamilelik öncesine göre 13 kilo kadar artmış olabilir. Ancak bu son ayda kilo artışında birden hızlanma görülebilir. Bu nedenle hafif ve bol lifli, hazmı kolay yiyecekler tüketmek önemli. Şimdilerde bebeğinizin hareketleri azalmış durumda. Bu nedenle bebeğim eskisi gibi hareket etmiyor diye gerilmeyin. Bunun nedeni artık bebeğinizin hareket etmekte iyice zorlanması. Bu haftadan itibaren doktorunuz sizi her hafta en az 1 kez görmek isteyecektir. Bazı durumlarda bu rakam artabilir.

Hamileliğin 38. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Doğuma sadece 2 hafta kala bebeğinizin kilosu yaklaşık 3.000 – 3.100 gram kadar. Boyuysa yaklaşık 47 – 48 cm civarında. Bu hafta bebeğinizin vücudunu kaplayan lanugo adlı ince tüycükler dökülmeye başlıyor. Aynı zamanda bebeğin tüm vücudunu kaplayan kremsi doku da yok oluyor. Bunun dışında kilo alım hızı yavaştan azalmaya ve bebek de doğum için hazırlanmaya başlıyor.

38. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Bu haftadan itibaren yapacağınız en önemli şey tetikte olmak. Çünkü her an doğum sancıları başlayabilir. Ancak unutmayın ki aşırı heyecan ve Stres de erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle doğum stresinden ve heyecanından uzak durmalısınız. Evet biliyoruz bebeğinize kavuşmak istiyorsunuz, aynı zamanda doğum stresi altındasınız ancak unutmayın ki bebeğiniz ne kadar uzun süre karnınızda kalırsa o kadar sağlıklı ve gelişmiş olacaktır. Bu nedenle siz de 40. haftaya kadar biraz daha sabır göstermelisiniz.

Hamileliğin 39. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Hamileliğin son haftasında bebeğinizin boyu artık neredeyse doğduğundaki kadar. Yani yaklaşık olarak 48 – 49 cm civarında. Ağırlığıysa 3,100 – 3,200 gram civarı. Bu hafta bebeğiniz için hazırlık haftası. Doğumda harcayacağı enerji için şimdiden hazırlık yapıyor. Tüm gün uyuyor. Yağ birikimi de yavaşlıyor, dolayısıyla kilo alımı da neredeyse durmuş durumda. Bu hafta yutma ve emme hareketlerinin üzerinden bir kez daha geçiliyor. Bu sırada da bol miktarda amniyon sıvısı yutuyor. Bu şekilde de sindirim sistemini çalıştırıyor.

39. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Bu hafta artık hamileliğin en son haftası. Yani siz de olabilecek en ağır durumdasınız.  Aynı zamanda kasılmalar da ara ara sizi rahatsız etmeye başladı. Sanki bacaklarınızı elektrik çarpıyormuş gibi ani acılar hissedebilirsiniz. Bunun nedeni bebeğinizin rahim çevresindeki sinirlere baskı yapması. Bu hafta çok önemlidir. Çünkü vücut artık doğuma hazırlanmaya başlar. Rahim ağzı, doğum için açılmaya hazırlanır. Bu da mesaneye yapılan baskıyı arttırır. Yani son hafta da sık sık tuvalete gitmek canınızı sıkabilir.

Hamileliğin 40. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Bebeğiniz artık doğuma hazır. Boyu 50 cm civarında, kilosuysa 3.400 – 3.500 arası. Bu hafta bebeğinizi saran ince kremsi doku ve tüyler neredeyse tamamen dökülmüş durumda. Artık o kadar büyümüş ki karnınızda hareket edecek yeri yok ve doğumun yaklaştığının farkında. Bu nedenle de yavaş yavaş kafasını rahim ağzına doğru döndürmüş. Yani kısaca bebeğiniz hazır ve dünyaya merhaba demek için bekliyor.

40. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Uzun ve stresli bekleyiş neredeyse bitti ve bebeğinizi kucağınıza almak üzeresiniz. Doğum büyük ihtimalle bu hafta gerçekleşecek. Ancak bazı durumlarda bebekler biraz tembellik yapıp 1 – 2 hafta daha anne karnında kalmak isteyebilir. Bu tür durumlarda doktorunuz bebeğin genel durumuna bakarak suni sancı ya da sezaryen gibi seçenekleri değerlendirir. Ancak siz de bu tür bir durum varsa panik yapmayın. Çünkü bu gayet normal bir durum.

Bu hafta Denge kurmanız zor olabilir. Bu nedenle yanınızda biri olmadan uzun süre yürümeye kalkmayın. Olabildiğince çok dinlenin. Ancak hareketsiz kalmayın.

Beslenme de tüm hamilelikte olduğu gibi bu hafta da çok önemli. Besleyici ve bol lifli, hazmı kolay seçenekler sizin için doğru olacaktır.

Unutmayın ki vücudunuz doğum için hazır. Size düşen görevse psikolojinizi buna hazırlamak. Öncelikle rahatlayın. Doğumun kolaylaşması için sakin ve gevşemiş olmanız çok önemli. Siz kendinizi profesyonellere bırakın. Onların yönlendirmesiyle daha ne olduğunu bile anlamadan bebeğinize kavuşacaksınız.

Hamileliğin hafta hafta ilerleyişi ve doğum hakkında ayrıntılı bilgi için sitemizdeki diğer makaleleri de okuyun