Hamileliğin 33, 34, 35 ve 36. haftalarında neler oluyor?

Hamilelik 40 hafta süren zorlu bir süreç. Ancak siz bu zorlu sürecin son virajını da almak üzeresiniz. Şimdi gelin hamileliğin 33, 34, 35 ve 36. haftalarında sizde ve bebeğinizde ne gibi değişimler oluyormuş bakalım.

Hamileliğin 33. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Hamileliğin 33. haftasında bebeğinizin boyu 43 – 44 cm civarında. Ağırlığıysa yaklaşık 2000 gram. Geride kalan 32 hafta boyunca bebeğiniz görme, işitme ve hissedebilme gibi tüm yetilerini geliştirdi. Tıpkı sizin gibi sese, ışığa ve temasa duyarlı. Karanlıkta göz bebekleri küçülüyor, dokunduğunuzda irkiliyor ve tepki veriyor, yüksek sesli ortamlardan rahatsız oluyor. Bu haftaki asıl görevse olabildiğince çok büyümek. Hamileliğin 33. haftası boyunca bebeğinizin baş çevresi eskiye oranla çok daha hızlı bir şekilde büyüyecek. Hızlı büyüme nedeniyle de her geçen gün karnınıza sığmakta zorlanacak ve bir türlü rahat etmeyecek. Tabii sizi de rahatsız edecek, uykulara hasret bırakacak.

33. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Daha önce de söylediğimiz gibi bebeğiniz artık rahminizde hiç rahat değil. Onun rahatsızlığı da size yansıyor. Bu hafta uyku da, düzenli tuvalet de size uzak kavramlar. Ayrıca bebeğinizin gelişmesiyle genişleyen rahminiz (500 kat daha geniş) ve karnınız da size bir türlü rahat vermeyecek. Tabii artık yürümek de giderek zorlaşıyor. Çünkü hamilelik boyunca salgılanan relaxin isimli bir hormon uyluk eklemlerinizin gevşemesine neden oluyor. Bu da yürümenizi zorlaştırıyor. Hamileliğin 33. haftasının bir diğer sorunu da tüm belirtilerin ağırlaşması. Kabızlık, eklemlerde, el ve ayaklarda şişme, sık idrara çıkma, ağrı ve ağırlaşma bunlardan yalnızca birkaçı.  

Hamileliğin 34. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Bu hafta bebeğiniz yaklaşık olarak 2,250 – 2,275 gram. Boyuysa 44 – 45 cm. Bu hafta gelişen baş çevresi saçlarla kaplanacak. Bu saçlar her ne kadar doğum sonrası dökülecek olsa da şimdilerde ve doğum sonrasında ısı kontrolü açısından önemli. Bu haftanın önemli olaylarından biriyse bebeğinizin solunum hareketlerinin artması. Yani yavaş yavaş dış dünyada hayatta kalmak için gerekli tüm yetenekler gelişmiş durumda. Bundan sonra bebeğiniz erken doğsa bile kolaylıkla hayatta kalabilir.  

34. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Bu hafta her şeyin ağırlaştığı bir hafta. Ellerde, ayaklarda ve yüzde ödeme bağlı şişme olabilir. Özellikle akşam saatlerinde el ve ayaklar şişer. Ayrıca kasılmalar da başlayabilir. Braxton-Hicks kasılmaları denen bu kasılmalar gerçek doğum sancıları gibi düzenli değildir. Daha kısa süreli, düzensiz ve ağrısızdır. Ancak yine de dikkatli olmakta fayda var. Siz de bu haftalarda her türlü kasılmada ve rahatsızlıkta doktorunuzla irtibata geçin. Çünkü bu küçük işaretleri doğru okumak erken doğum riskini azaltmakta hayati olabilir.

Hamileliğin 35. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Bu hafta bebeğinizin akciğer gelişimi tamamlandı. Yani 35. hafta itibariyle doğması durumunda büyük ihtimalle sorunsuz bir şekilde soluk alıp verebilir. Bu haftanın bir diğer önemli olayı da cilt yağ tabakasının kalınlaşması. Bu hafta bu kalınlaşma ile bebeğinizin toplam ağırlığı yaklaşık 2,500 gram. Uzunluğuysa 45 – 46 cm civarında. 

35. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Bu haftanın sonunda tartıya çıkarsanız hamile kalmadan önceki kilonuza 12 – 13 kilo yukarıdan bakmanız ihtimal. Ancak endişelenmeyin bu rakam hem sizin hem de bebeğinizin sağlıklı olduğuna işaret. Daha az ya da daha fazla kilo almak hamileliğin işleyişinde ufak sorunlar olduğunun göstergesi olabilir. Bu nedenle kilo konusunu her kontrolde doktorunuzla konuşun. Zaten her kontrolde annenin kilosuna bakmak rutin bir işlemdir.

Hamileliğin 36. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Hamileliğin 36. haftasında bebeğinizin boyu 46 – 47 cm civarında. Ağırlığıysa yaklaşık 2,750 gram kadar. Bu haftadan itibaren bebeğinizin tek hedefi doğuma kadar sabırla beklemek ve her alanda daha da gelişmek. 

36. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Karnınız artık kaburgalarınızı acıtmaya başladı. Bu da 36. haftanın en büyük sıkıntılarından. Nefes almada güçlük, mide yanması, sık idrara çıkma, uykusuzluk, gece terlemeleri derken son aya girmeden sabrınız biraz zorlanabilir. Ancak çok fazla kafaya takmayın. Çünkü artık son aya 1 adım kaldı. Bu aşamaların tadına varın. Bol bol dinlenin. Düzenli olarak yürüyüş yapın. Sağlıklı beslenin ve en önemlisi sakin ve huzurlu kalın.

Hamilelik hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.