Hamileliğin 29, 30, 31 ve 32. haftalarında neler oluyor?

Doğuma 11 hafta kaldı. Yani tek haneli rakamlara düşmek üzereyiz. Durum böyle olunca heyecan da giderek tırmanıyor. Gelin şimdi hamileliğin 29. haftasında sizde ve bebeğinizde ne gibi değişimler oluyor bakalım.

Hamileliğin 29. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

29. haftada bebeğinizin boyu ortalama 37 cm ağırlığıysa 1 kilo 250 gr civarında. 

Bu hafta bebeğinizin gözleri neredeyse tamamen mavi. Ancak bu gelişiminin bir parçası. Şimdilerde ışığa olan duyarlılık iyice gelişiyor. 

Bebeğiniz şu günlerde rahim içinde akrobatik hareketler yapıyor. Çünkü o kadar büyüdü ki rahimde rahat rahat hareket etmesi artık mümkün değil. Bu nedenle karnınızda el, ayak, diz, dirsek ve hatta popo izi görebilirsiniz. Yani şimdi göbeğinizi açma ve insanların bebeğinizi izlemesine izin verme zamanı. 

Bunların dışında bebeğiniz bu haftayla birlikte artık kendi vücut ısısını ayarlayabilme yeteneğine sahip. Aynı zamanda ilikleri kırmızı kan hücresi üretmeye başladı. 

29. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Bu haftayla birlikte kilonuz 11 kilo kadar arttı. Göğüslerinizse giderek büyümeye ve hassaslaşmaya başlar. Çünkü doğum yaklaşıyor ve emzirme zamanınız yaklaşıyor. 

Ağrılar da artabilir. Sırt ve bel ağrılarınız sizi korkutmasın. Bebeğiniz büyüyor ve bu nedenle vücudunuza uyguladığı basınç artıyor. Ancak siz yine de erken doğum belirtilerini bir daha gözden geçirin. 

Hamileliğin 29. haftasında tansiyon artışı görülebilir. Görüşünüz ara ara bulanıklaşabilir. El ve ayaklar başta olmak üzere eklemlerde şişme de beklenen gelişmelerden. Bu haftanın kötü bir diğer gelişmesiyse gelen baş ağrıları. Baş ağrınız çok şiddetliyse mutlaka doktorunuzla görüşün. İlaç kullanmak istememenizi anlıyoruz ancak bazı durumlarda ilaç kullanmamak kullanmaktan daha zararlı olabilir. 

Hamileliğin 30. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

30. haftada bebeğinizin boyu ortalama 38 cm ağırlığıysa 1 kilo 360 gr civarında. 

Hamileliğin 30. haftasında kaş ve kirpiklerin gelişimi tamamen tamamlandı. Saçlarsa hızla kalınlaşıyor ve vücudunu saran tüyler dökülmeye başlıyor. Tırnaklarıysa uzamaya başladı.

Baş ve vücut oranı doğduğu zamankiyle aynı. Yani artık koca kafalı ceninden çok yeni doğan bir bebek görünümünde. 

Bebeğinizin bu haftaki en büyük problemi bitmek bilmeyen hıçkırık krizleri. Siz de bunu hissedeceksiniz zaten. Şimdi size şirin gelebilir ama bir de ona sormak lazım. 

30. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor? 

 

Bu haftayla birlikte kilonuz 11 buçuk kilo kadar artmış olacak. Ancak bu kiloların yarısı genişleyen rahim, amniyotik sıvı ve plasentaya ait. Yani doğum sırasında en az 5 – 6 kilo hafifleyeceksiniz. Zaten şimdi kiloları düşünmeyin. Şimdilerde tek düşündüğünüz şey sizin ve bebeğinizin sağlığı olmalı.

Hamileliğin 30. haftasında da uykusuzluk, mide yanmaları, sık idrara çıkma gibi klasik hamilelik sıkıntıları yakanızda. Ancak direnin sadece 10 hafta sonra tüm bu sıkıntılardan kurtulup minik bebeğinizi kucağınıza alacaksınız.

Bunların dışında 30. hafta sakin geçer. Siz de bu sakinliğe ayak uydurun ve güzelce dinlenin.

Hamileliğin 31. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

31. haftada bebeğinizin boyu ortalama 40 cm ağırlığıysa 1 kilo 600 gr civarında. 

Bu haftanın atak yapan bölgeleri beyin ve kemikler.  Bu nedenle bu hafta geçtiğimiz haftalara göre daha fazla kalsiyum ve omega 3 almanız gerekiyor. Süt ve süt ürünlerine, cevize, balığa ve rokaya ağırlık verin. 

Bu haftalarda bebeğinize dünya dar geliyor. Zaten siz de bunun farkındasınız. Şimdilerdeyse işler iyice zorlaştı. Hatta bu nedenle bebeğiniz de pes etmiş durumda. Bu nedenle eskisine göre biraz daha az hareket edebilir. Korkmanıza gerek yok. Ancak endişelenirseniz ya da 2 saatten fazladır hareket yoksa önce bir şeyler atıştırın bu da onu harekete geçirmediyse hafifçe karnınıza vurun. Bu hafif hareket onu uyandırıp hareket etmesini sağlayacaktır. Ancak tüm bunlara rağmen yine de hareket yoksa doktorunuzu aramanızda fayda var. 

31. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Bu haftayla birlikte kilonuz 12 kilo kadar artmış olacak. Yani artık karnınızın içinde neredeyse yer kalmadı. Bu nedenle hem siz hem de bebeğiniz zor günler geçiriyorsunuz. O elini kolunu nereye koyacağını bilemezken siz de sırt, bel, eklem hatta kaburga ağrıları çekiyorsunuz. Ancak geriye sadece 9 hafta kaldığını unutmayın. Bunlar son sıkıntılar. 

Bu hafta tipik hamilelik sıkıntıları tam gaz devam. Ancak küçük rahim kasılmaları ve ağrıları hissedebilirsiniz. Korkmanıza gerek yok. Bunlar hamileliğin 31. haftasının tipik sıkıntıları. Fakat ağrıların süresi ve şiddeti artıyorsa mutlaka en kısa sürede doktorunuzla görüşün. Çünkü erken doğum başlamış olabilir. 

Hamileliğin 32. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

32. haftada bebeğinizin boyu ortalama 42 cm ağırlığıysa 1 kilo 800 gr civarında. 

Bu haftayla birlikte bebeğiniz artık neredeyse rahmin içini tamamen doldurur. Hareket sıkıntısı aynen devam.  Dolayısıyla sizin ağrılar da öyle. Ancak bebeğiniz geçen haftaya göre biraz daha hareketli olacaktır. 

32. haftada bebeğiniz her ne kadar sıkışık bir durumda olsa da gelişmeye devam ediyor. Cildi saydamlığından kurtuluyor ve kalınlaşarak doğumdaki haline dönmeye başlıyor. 

32. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

32. haftayla birlikte kilonuz 12 buçuk kilo kadar artmış olacak. 

Bu haftadan sonra yasal doğum izniniz başlar. Yani artık işe gitmeye gerek yok. Artık evde dinlenme zamanı. Tabii Doktor kontrolleri de sıklaşıyor. Artık 2 haftada bir doktorunuzla görüşecek hem sizin hem de bebeğinizin sağlık durumu sıkı takip altında tutacaksınız. 

Sindirim sorunları, mide yanmaları, uykusuzluk ve ağrılar devam ediyor. Ancak artık evde olduğunuz için işiniz daha kolay. 

Bu hafta yediklerinize dikkat etmeniz gerek. Çünkü özellikle hemoroit sorunu canınızı sıkabilir. Bunun için lifli gıdalara ağırlık verin, bol sıvı tüketin ve tabii ki her şeyin başında güzelce dinlenin.