Hamileliğin 25, 26, 27 ve 28. haftasında neler olur?

Hamileliğin 25. haftasıyla temel çizgiler belirlendi. Şimdi sırada ayrıntıların gelişimi var. Önce bebeğinizin son durumuna bakalım. Ardından sizde yaşanan değişimleri inceleyelim. 

Hamileliğin 25. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Bebeğiniz bu hafta iyice tombikleşti ve 700 gr. oldu. Boyuysa yaklaşık olarak 22 – 25 cm. 

25. hafta itibariyle bebeğinizin hemen tüm gelişimi bitti sayılır. Bundan sonra olgunlaşma dönemine girilecek. Organlar, sistemler ve refleksler gelişecek. Bebeğinizin omurgası dahil tüm kemik sistemi tamalandı örneğin. Şimdilerde yutkunma, tutunma gibi refleksler hazırlanıyor. 

25. haftadan bir haber daha: bebeğinizin tat alma duyusu çalışmaya başladı. Ancak daha doğuma çok var. Tadına doyamayacağınız şeker bebeğinizi kollarınıza almanız için biraz daha beklemeniz gerekiyor. 

Cinsiyet gelişimi etabı da geçildi. Erkek bebeklerde testisler skrotum (testis torbası) içine yerleşti. Kızlardaysa vajina oluşumu tamamlandı. 

Cilt daha önceleri çok ince bir tabaka halindeydi. Şimdi artık kalınlaşıyor. Önümüzdeki haftalar içinde tamamlanacak olan cilt kalınlaşma evresi bu haftanın yeni başlayan olaylarından.  

25. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Artık karnınız kocaman. Dolayısıyla kendinizi yorgun ve hantal hissedebilirsiniz. Işığa karşı hassasiyet başlayabilir. Gebeliğe bağlı Göz kuruluğu bu dönemlerde ortaya çıkar. Gözlerde yanmaya, batmaya ve kızarmaya neden olur. Önlemek içinse düzenli olarak göz damlası kullanmanız yeterli. 

Hamileliğin 25. haftasında büyüyen rahim kan akışını zorlar. Kabızlığa, hazımsızlığa, mide ekşimesine neden olabilir. Ayrıca hemoroit sorunu da artabilir. Lifli gıdalara ve sıvı tüketimine ağırlık vermelisiniz. 

Hamileliğin 26. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Hamileliğin 26. haftasında bebeğinizin boyu 25 – 27 cm, ağırlığıysa 900 gr. civarında. 

Geçtiğimiz haftalarda bebeğimizin göz kapakları oluşmuştu ama kıpırdamıyordu bile. Şimdilerde göz kırpma refleksi haftalık ders programı içinde. Bu hafta itibariyle bebeğinizin göz kapakları harekete geçti. Yani o da artık tıpkı sizin gibi gözlerini kırpabiliyor.

Bu haftanın yeni gelişmesi yine gözlerden geliyor. Göz rengi belli olmaya başlıyor. Göz renginin özellikle benzemesini istediğiniz birisi varsa şimdi dilek tutmanın tam zamanı. 

Diğer bir gelişim de solunum yollarında. Bundan sonra akciğer ve solunum yolları gelişimi hız kazanmaya başlıyor.

Hamileliğin 26. haftasının en ilginç olayı bebeğinizin artık uyuyup uyanması. Yapılan araştırmalar 26. haftadaki bebeklerin beyin aktivitelerinin yeni doğanlarla neredeyse aynı olduğunu, tıpkı onlar gibi uyuyup uyandıklarını söylüyor.

26. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Artık bebeğimizin gelişiminin büyük oranda tamamlandığını biliyoruz. Şimdi sırada olgunlaşma dönemi var. Bu dönem en az gelişim aşaması kadar önemli. Sağlıklı beslenmeye, düzenli spor yapmaya, dinlenmeye ve stresten uzak durmaya devam.  

Hamileliğin 26. haftasında da sıkıntılarımız aynı: ödem, ayaklarda şişme, mide ve sindirim sorunları, hemoroit, sırt ve eklem ağrıları ve yorgunluk. Bunlar dışında gelişen yeni bir sorun yok. 

Hamileliğin 27. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Bebeğinizin boyu artık neredeyse 30 cm. Ağırlığıysa yaklaşık 1 kilo.

Bu hafta bebeğinizin beyin gelişimi hızlandı. Ellerini daha iyi kullanmayı öğreniyor. Hatta parmaklarını emiyor. Bunu neden yaptığı tam olarak bilinmiyor ama hem emme refleksini geliştirdiği hem de yatıştırıcı olduğu yönünde görüşler var. Ayrıca artık ağlayabilir. Çünkü ses telleri gelişimi tamamen bitti.

Hamileliğin 27. haftası itibariyle erken doğan bebeklerin yaşama oranı  % 85. Erken doğumun her zaman riskli olduğunu tekrar hatırlatalım. Erken doğum belirtilerine dikkat şart. 

27. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Rahiminiz iyiden iyiye gerildi. Artık rahatsızlık hissetmeye, uyku sorunları yaşamaya başlayabilirsiniz. Yavaştan karın derisi çatlamaları da başlayabilir. Bunun için yapabileceğiniz pek fazla şey yok. Düzenli olarak badem yağı gibi Doğal Yağlar ve nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Size uygun, zararsız ürün için doktorunuza başvurabilirsiniz. 

Kilo seviyeniz gebelik öncesi döneme göre 9 – 10 kg artmış olabilir. Hiç canınızı sıkmayın: bunların çoğu ödem. Doğum sonrasında kolaylıkla eski formunuza dönebilirsiniz. Daha fazlasını alanlar diyet için doktora danışmalı. Düzenli beslenme hem bebek hem de anne için en iyisi. 

Hamileliğin 28. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Bebeğinizin boyu artık neredeyse 35 cm. Ağırlığıysa 1 kiloyu çoktan geçti.

Bu dönem bebeğinizin uyuyup da büyüdüğü dönem. Günün çoğunluğunu uyuyarak geçiriyor. Siz uyumaya niyetlenince de içinizde dönüp duruyor, bir türlü rahat vermiyor. Uyuması iyi. Çünkü uyudukça kilo alıyor. Doğum sonrasına hazırlanıyor.

28. haftayla saçlar uzamaya başlıyor. Bebeğin saçlarının çıktığı bu haftalarda bulantının arttığı inancı yaygın olsa da doğruluk payı yok. Bulantı olabilir ancak bunun bebeğinizin saçlarıyla ilgisi henüz kanıtlanmadı. Ananene ve babaannelere inanmayın. 

28. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Bu haftasonu hamileliğin en zor dönemine girmek üzeresiniz. Sıkıntılarınız artabilir. Sırt ve eklem ağrıları, tuvalete sıkışmalar, mide ekşimeleri, Kabızlık, hemoroit ve uykusuzluk yine peşinizde. Yediklerinize dikkat edin. Kalsiyum açısından zengin beslenmeye çalışın. Lifli Gıdaları ve balığı eksik etmeyin.

28. haftada doktorunuz kan şekerinizi kontrol etmek isteyebilir. Bunun için çeşitli testlerden geçersiniz. Örneğin şeker yüklemesi yapılabilir.