Hamileliğin 21, 22, 23 ve 24. haftasında neler olur?

Hamile olduğunuzu cümle alem biliyor. Yolda yürürken bile gözler artık üzerinizde. Herkes kibar, herkes sevgi dolu. İnsanlar sizi görünce hemen gülümsüyor. Bazıları karnınıza dokunuyor. Biraz can sıkıcı olsa da kendinizi sıkmayın. Onlar da neredeyse sizin kadar heyecanlı. İzin verin heyecanlarını sizinle ve minik bebeğinizle paylaşsınlar.

Hamileliğin 21. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Hamileliğin 21. haftasında olsanız da bebeğiniz henüz 19 haftalık. Çünkü gebelik yaşı yumurtanın rahme düştüğü günden hesaplanıyor. Bu da 2 haftalık gecikme demek. 19 haftalık kıpır kıpır bebeğinize dönersek kendisi henüz 17 – 19 cm arasında; yaklaşık muz büyüklüğünde diyebiliriz. Ağırlığıysa yaklaşık olarak 300 gr.

Bebeğinizin bu haftadaki en büyük görevi kilo almak. İzleyen haftalarda ağırlığı hızla artacak. Büyüme hızıysa yavaşlayacak. Nedeni iç organların gelişmesi.

21. haftanın yapılacaklar listesinde kalıcı dişlerin oluşumu da var.

21. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Rahim genişliyor. Bunu zaten biliyoruz ama vücudun geri kalanı da giderek genişliyor. Bel bölgeniz iyice kalınlaşıyor. Yaklaşık olarak 6 – 8 kilo almış olabilirsiniz.

Ayak ve bacaklarınız gün sonunda sizi şaşırtacak derecede şişebilir. Varisler de oluşabilir. Gün içinde uzun süre ayakta kalıyorsanız mutlaka ara ara dinlenin. Ayaklarınızı uzatın. 10 dakika kendinize izin verin. Bu kadar torpile kesinlikle hakkınız var. 

Hamileliğin 22. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Hamileliğin 22. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 20 – 25 cm, ağırlığıysa 400 gr. kadar.

Göz kapakları oluştu oluşmasına ama tam anlamıyla kullanması için henüz biraz daha zaman var. Kaşlar da yerini aldı. Henüz çok inceler. Erkek bebeklerde karın içinde oluşan testislerin aşağı, olmaları gereken yere inişleri sürüyor.

Bu hafta bebeğinizle sık sık konuşun. Sesiniz hoşuna gider. Doğumdan sonra da sakinleşmesine yardımcı olur. Çünkü sesiniz ona o sıcak ve rahat karanlığı, mutlu olduğu zamanları hatırlatır. Bu bebeğinizin mutsuz olduğu anlamına gelmiyor. Bebeklerin bol ışıklı soğuk dünyadan biraz korkmaları olağan.

22. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Rahminiz artık iyice büyüdü. Göbek deliğinizin 2 cm üzerine kadar genişledi. Tartıdaki rakam 22 hafta öncesine göre 6 – 8 kilo arttı.
El, ayak ve bileklerde şişmeler olabilir. Ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Dinlenin. Ayaklarınızı uzatıp bir güzel dinlenin.

Kramplar bu haftanın kötü haberi. Kramp önleyici etkisi olan potasyum ve kalsiyum almanız gerekebilir. Potasyum yönünden zengin muz, greyfurt, portakal gibi gıdalar tüketin. Sütünüzü de ihmal etmeyin. Ek alım gerekirse uygun doz için doktorunuza başvurun.

Hamileliğin 23. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Akrobatik hareketlere hazır olun. Bu hafta bebeğiniz içinizde uçan tekmeler ve parendeler atacak. Boyu da uzadı. 20 cm’yi geçti. Ağırlığı geçen haftaya oranla çok az arttı.

Bu haftanın en büyük olayı duyu organlarının gelişimi. Artık bebeğiniz gayet iyi duyuyor. Sesleri ayırabiliyor. Sizi ve babasını tanıyor. Baba için çok kesin konuşulmuyor ama, tanıdık bir ses olarak algıladığına dair görüşler var.

Vücut gelişimi neredeyse tamamlandı. Artık doğduğu zamanki halinin küçük bir modeli. Bundan sonra iç organlar ve reflekslerin gelişimine önem verilecek.

23. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Anne adayında değişimler aynı seyrinde izliyor. Rahim genişliyor. Bel kalınlaşıyor. Kilolar alınıyor. Ayak, bilek ve ellerde şişmeler, kaşınmalar oluyor. Sırt ağrıları artıyor. Sürekli tuvalete gitmek gerekiyor. Bunlar biraz sıkıntılı olsa da bebeğinizin hareketlerini hissetmek hepsine değiyor.

Hamileliğin 24. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Duyu organlarının gelişimi tamamlandı. Artık bebeğinizle iletişiminiz tek taraflı değil. Örneğin karnınıza hafifçe vurduğunuzda rahatsız olacak ve size cevap verecek. Belki yerini değiştirecek. Belki o da size vuracak. Kısaca ilk kavganızı edebilirsiniz. Kendisi henüz 24. haftalık olsa da anne babaya isyan etmede geç kalmayacağını bilmelisiniz.

Bu dönem bebeğiniz dünyaya gelirse yaşama şansı var. Tabii yine de istenmeyen bir durum bu. Bebeğiniz henüz çok küçük. Boyu 21 cm. Ağırlığı yaklaşık 550 gr.

24. haftada anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Gebelik hormonları yüzünden diş eti kanamaları görülebilir. Bu sağlık sorununa epulis gravidarum deniyor. Diş eti kanamanız varsa en kısa zamanda diş hekiminize ve Jinekolog doktorunuza görünün. 

Bu haftanın en kötü haberi gebelik şekeri. Gebelik şekeri hamilelik dönemine özel bir tür diyabet. Doktorunuz sizi bir dizi kan testinden geçirecek. Ancak siz yine de dikkatli olun.

Kilo artışı 7 – 9 kilo arasında olmalı. Fazla ya da eksik kilo aldıysanız doktorunuzu konu hakkında bilgilendirin. Kilo alımında düzensizlik farklı sorunların işaretçisi olabilir.

Hamileliğin genelinde dengeli beslenmek şart. Haftada 2 öğün mutlaka Omega 3 yönünden zengin balık yiyin. Kalsiyum, fosfor  kritik önemde. Vitaminleri eksik etmeyin. Hafif sporlar yapabilirsiniz.