Hamileliğin 2. Haftası Neler Olur ?

Farkında değilsiniz ama büyük değişim çoktan başladı. Bedeniniz bundan sonraki her adımı bebeği hesaplayarak atacak. Bakalım hamileliğin 2. haftası neler olur?

Hamileliğin 2. haftası görünürde fazla değişiklik olmaz. Ama içeride işler başka yürüyor.

Milyonlarca sperm yumurtaya yöneliyor. Sadece biri hedefe ulaşıyor. 

hamileliğin 2. haftası 

Anne adayının yumurtalıklarında yoğun hazırlık var. Bir taraftan yumurta olgunlaşıyor. Diğer taraftan  rahim zarı kalınlaşıyor. Döllenen yumurta buraya tutunacak. Bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için bölgedeye kan akışı artacak.

Endometrium kalınlaşması sona erince nihayet olgunlaşan yumurta çatlıyor ve yumurtalıktan atılıyor. Bu olaya yumurtlama deniyor.    

Neler oluyor?

Yumurtlamadan sonra genellikle tüplerin uç kısmında bulunan yumurta dölleniyor. Döllenmiş yumurtaya zigot deniyor.


Bu aşamada zigotu uzun bir yolculuk bekliyor. Yaklaşık 1 hafta boyunca yumurta yavaş yavaş endometriumda tutunmak üzere rahime iniyor.

Tüpte ilerleyen döllenmiş yumurta bu sırada bölünmeye başlamıştır. Rahime ulaşan zigot yaklaşık 32 hücreden oluşur. Bu esnada cinsiyet belli olur. Eğer erkekten gelen sperm X kromozomu taşıyorsa kız, Y kromozomu taşıyorsa erkek çocuk olur. Yani cinsiyeti belirleyen taraf erkek.

Dış gebelik nasıl oluyor?

Bazı durumlarda yumurta rahime inemez. Fallop tüpünde sıkışır. Burada bölünerek büyümeye devam eder.

Gelişimine devam eden embriyo bir süre sonra etrafındaki dokuyu parçalar. Bu durumda bölgedeki damarlardan birinin ya da birkaçının yırtılması sonucu kanama başlar.

En büyük ve hayati tehlike bu kanamadan kaynaklanır. Kanamayı durdurmak ve hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak için sıklıkla operasyon gerekiyor. Bu duruma dış gebelik denir.