Hamileliğin 17, 18, 19 ve 20. haftasında neler olur?

O müjdeli haberi alalı aylar oldu. Bebeğinizin en temel gelişimleri gerçekleşti. Sizdeki durumsa inanılmaz. Göbeğiniz iyice büyüdü. Artık gebeliğinizi saklamanın yolu yok. Bakalım bu ayda sizde ve bebeğinizde ne gibi değişimler yaşanacak.

Hamileliğin 17. haftası

Bebeğiniz gelişiminin 15. haftasında. Boyu artık 13 – 14 cm. Ağırlığı yaklaşık olarak 150 gr; yani geçen haftalara oranla 2 kat fazla. Bu da demek oluyor ki: doğum yaklaşıyor. Bunun için de bebeğiniz yağ depolamaya, kilo almaya başladı. Bu yağlar onun metabolizmasını ve vücut ısısını dengelemesine yardımcı olacak.

Hamileliğin 17. haftasında bebeğinizin göz kırpma, yutkunma ve emme refleksleri gelişimini tamamlar. Kaş, kirpik ve saçlar da uzamaya başlar.

Bu hafta bebeğiniz seslerden etkilenmeye başlayabilir. Yüksek sesli bir ortama girerseniz hareket edebilir. Bu sizi şaşırtmasın.

Anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Hamileliğin 17. haftasında karın iyice belirginleşir. Özellikle alt karın bölgesinde bu gelişim fazladır. Bugüne kadar yaklaşık olarak 5 – 10 kilo almış olmalısınız. Kilo artışınız bu rakamlardan fazla ya da eksikse mutlaka doktorunuzu durumdan haberdar edin. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için önemli olabilir.

Bu haftalarda baş dönmesi, halsizlik geri dönebilir. Bu durumun önüne geçmek için oturarak ya da yatarak bazı egzersizler yapabilirsiniz. Ayrıca ani hareketlerden de kaçınmalısınız.

Hamileliğin 18. haftası

Hamileliğin neredeyse ortasına geldiniz. Ancak bebeğiniz için daha uzun bir yol var. Bakalım hamileliğin 18. haftasında sizi ve bebeğinizi neler bekliyor?

Hamileliğin 18. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Bu hafta bebeğiniz çok meşgul olacak. Yapması gereken bir sürü işi var. Bunlardan ilki: bol bol kilo almak.  Bu hafta bebeğiniz yaklaşık olarak 50 gr daha alacak ve 200 gr olacak. Boyuysa 14 – 15 cm arasında değişecek. 

Bu hafta refleksler gelişmeye devam ediyor. Esnemeye, el ve kollarını hareket ettirmeye, hatta size tekmeler atmaya başlayabilir. Tat alma tomurcukları da bu hafta gelişiyor. Emme refleksi daha da güçleniyor. Bu dönemlerde bebeğinizin ultrason görüntülerinde Amniyon sıvısından içtiğini, kaşlarını çattığını veya gülümsediğini görebilirsiniz. Bunların tamamı refleksle ilgili hareketler.

Bu hafta göbeğinize el feneri tutarsanız bebeğinizin canını biraz sıkabilirsiniz. Çünkü o artık görmenin ilk adımlarını atıyor. Şimdilik sadece ışığa duyarlı ama unutmayın, önünüzde uzun bir yol var.

Anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Bu hafta anne adayında işler biraz hızlanıyor. Örneğin kalp atışlarınız hem sizin hem de bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için normal kapasitesinden % 40 daha fazla çalışmaya başladı bile.

Artık rahminiz kavun büyüklüğüne geldi. Bu haftadan itibaren bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz.
Bu hafta bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Tabi utangaç bir bebeğiniz yoksa.

Hamileliğin 19. haftası

Hamilelik 40 haftalık uzun bir yol. Ancak siz neredeyse yolu yarıladınız. Bakalım 20. hafta virajını almadan önce sizde ve bebeğinizde neler değişiyor.

Hamileliğin 19. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 15 – 16 cm. Ağırlığıysa 250 gr kadar. Bu hafta bebeğinizin cildinde bazı değişiklikler olacak. Cildi biraz kalınlaşacak. Ancak hala kırmızımsı görüntüsü devam edecek. Ayrıca vücudunu saran lanugo tüylerine verniks kazeoza denen kaygan bir madde eklenecek. Bu madde hem bebeği aylarca kaldığı sudan hem de ısı kaybından koruma amaçlı.

Kız bebek taşıyorsanız bebeğiniz bu hafta yumurtalıklarında primitif yumurta hücreleri üretmeye başlayacak.
19. haftalık bebeklerin REM uykusuna geçebildikleri biliniyor. Bu hafta bebeğiniz Rüya görmeye başlayabilir. Ancak bu konuda kesinlik yok.

Anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Bu dönemde tekrar hamilelik ağrıları başlayabilir. Özellikle alt karın bölgesi olmak üzere ayak bilekleri veya sırtta ağrılar olabilir. Bulantı, kusma, şişkinlik gibi rahatsızlıklar tekrarlayabilir.

Hamilelik döneminde kadınlar vücutlarını tam kapasite çalıştırdığından bazı sorunlarla karşılaşılır. Bunlardan biri de bu haftalarda ortaya çıkan varisler. Nedeniyse genişlemiş kan damarları.

Hamileliğin 20. haftası

Hamileliğin tam ortasındasınız. Bugüne kadar bebeğinizde ve sizde pek çok değişiklik oldu. Daha da olmaya devam edecek. İşte hamileliğin 20. haftasında neler olur sorusunun yanıtı.

Hamileliğin 20. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Hamileliğin bu haftasında bebeğinizin boyu uzuyor ve yaklaşık 20 cm oluyor. Ağırlığıysa yaklaşık 300 gr. Bu noktadan sonra erkek ve kız bebeklerin gelişimi farklılaşıyor. Kız bebeklerin rahimi gelişmeye başlıyor. Erkeklerdeyse gelişim testislerde devam ediyor. Bu hafta vücudu saran ince tüyler hem kız hem de erkek bebekte tüm vücuda yayılmış durumda.

Kulak ve işitme gelişimi tamamlandı. Bundan sonra bebeğiniz sizin sesinizi, kalp atışlarınızı ve bağırsak hareketlerinizi duyabilir.

Anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Tebrikler! Hamileliğinizin tam ortasındasınız. Bundan sonra geri sayım başladı. Artık vücudunuz doğuma göre şekil almaya başlayacak. Örneğin beliniz artık yok. Bu hem doğumda hem de bebeğinizi taşırken işinize yarayacak.

Bu hafta bol bol tuvalete çıkabilirsiniz. Bu durum idrar yolları iltihaplanmasına karşı vücudunuzun aldığı bir önlem. Tabii bebeğinizin idrar torbanıza yaptığı baskıyı da unutmamak lazım.