Hamileliğin 13, 14, 15 ve 16. haftasında neler olur?

Hamileliğin 13. haftası

Bebeğiniz artık tam anlamıyla bir insan görünümünde ve gelişiminin 11. haftasında. Boyu 6 – 8 cm arasında. Ağırlığı sadece 23 gr. Yarım bir muz kadar. Kafası vücudundan orantısız biçimde büyük. Merak etmeyin vücudunun geri kalan kısımları da kafasına yetişecek. Bebeğiniz düzenli olarak gelişiyor. Yüzü daha çok insan gibi görünüyor. Gözleri birbirine yaklaşmaya başladı. El ve ayak parmakları birbirinden ayrı ve şimdi tam birer parmak gibi görünüyor. Topukları ve bilekleri iyice belirgin hale geldi. Genital organı görülebilir hale geldi. Bağırsaklar asıl yerlerine yerleşmeye başladı.

Hamileliğin 13. haftasında anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Rahiminiz epeyce genişledi. Pelvis bölgesini doldurdu. Karnınıza doğru büyümeye devam ediyor. Dokunduğunuzda yumuşak pürüzsüz bir top hissi veriyor. Sabah bulantıları yüzünden henüz kilo alamadıysanız daha iyi hissetmeye başlayacağınız bu haftalarda kilo almaya başlayabilirsiniz.

Eşinizin hamileliği hissetmesi artık daha kolay. Bu zamana kadar hiçbir fiziksel değişim yaşamadı ve sizin gibi hissetmedi. Her ikiniz de heyecanınızı birbirinizle paylaşın. Hayalleriniz, endişeleriniz, çocuk sahibi olmaktan duyduğunuz mutluluk birbirinizle paylaşmanız gereken başka duygular. Eşinize bebeğinizin kalp atışlarını duymaya birlikte gitmeyi teklif edin.

Hamileliğin 14. haftası

Bu haftalarda Kabızlık riskiyle karşı karşıyasınız. Üzülmeyin. Kendinize uygun hafif egzersizler bu sorundan en az şekilde etkilenmenize yardımcı olur. Çok sıvı tüketin. Bol miktarda çiğ meyve ve sebze yiyin.

Hamileliğin 14. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Boyu 9 – 10 cm ağırlığı ise 40 gr. Kulaklar enseden kafanın yan taraflarına geçmeye başladı. Boyun uzamaya, çene belirginleşmeye başladı. Yüzündeki gelişmeler bu haftada tamamlanıyor. Hatta bebeğinizin sadece kendine has bir parmak izi bile oluştu. Bebeğiniz dışarda olan bitene artık kayıtsız değil. Karnınızı dürttüğünü hissedebilirsiniz. Haklısınız. Bebeğiniz içeride kıpırdanmaya başladı.

Hamileliğin 14. haftasında anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Hamile elbieseleri giymeye başladınız. Teniniz ve kaslarınız büyüyen bebeğinize ayak uydurmak için genişlemeye başladı. Hormonların bağırsakları yavaşlatmasından kaynaklanan kabızlık sorunu çekiyor olabilirsiniz.

Hamileliğin 15. haftası

Bu haftadan sonra sol tarafınıza yatmaya alışmalısınız. Kan dolaşımı bu yönde daha rahat ilerliyor. Sırtüstü ya da yüzükoyun yatmak büyüyen rahminizde daha fazla baskıya neden olur. Bebeğe giden kanı engelleyebilir. Arkanıza ya da bacaklarınızın arasına yastık koyarak daha rahat olabilirsiniz. Bütün vücudunuzu destekleyecek hamile yastıklarını da kullanabilirsiniz.

Hamileliğin 15. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

13 haftalık bebeğiniz artık 11 – 12 cm boyunda ve 70 gr ağırlığında. Vücudu çok ince kıllarla kaplı. Büyük ihtimalle doğumla birlikte onlardan kurtulacak. Kaşları ve kafasının tepesindeki saçları belirgin olmaya başladı. Artık başparmağını emiyor bile olabilir. Kemikleri de günden güne kalınlaşıyor.

Hamileliğin 15. haftasında anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Rahim göbeğin 7 – 10 cm aşağısında görünüyor. Genetik sorunlardan ötürü bebek sahibi olmanın riskli olduğu durumlarda dörtlü bir test gerekebilir. Böyle bir risk altında değilseniz sadece bazı kimyasalların ölçüldüğü üçlü bir test yapılacak. 

Hamileliğin 16. haftası

Bacaklarınızdaki damarlarda belirginleşme varsa destekleyici besinler almanız, kan akışını hızlandırmak için egzersiz yapmanız ve ayaklarınızı yüksekte tutmanız gerekebilir.

Hamileliğin 16. haftasında bebeğim nasıl gelişiyor?

Bebeğinizin boyu 12 – 15 cm ağırlığı ise 80 gr. Tırnakları oluşmaya başladı. Saçları iyice belirginleşiyor. Kollarını ve bacaklarını oynatabiliyor. Sinir sistemi bebeğinizin beyninden gelen mesajları kaslara iletiyor; artık çalışmaya başladı. Kontrole gittiğinizde bebeğinizin kalp atışlarını duymanız mümkün.

Hamileliğin 16. haftasında anne adayında ne gibi değişimler oluyor?

Rahminiz belirgin şekilde büyüdü ve 250 gram ağırlığında. Birkaç hafta içinde bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayacaksınız. Bebeğinizin tekmeleri daha sık olmaya başladığında onu ayak izinden tanıyacaksınız. Bebeğinizin gelişimi için kanınızın yoğunluğu arttı. Bu durum burun kanamalarına neden olabilir. Bacak damarları daha da belirginleşebilir. Rahiminiz değişiyor. Artık eskisi kadar sık tuvalete gitmek zorunda değilsiniz.

Dördüncü ayınızı tamamlamak üzeresiniz. Bu süre zarfında bebeğinizde ve sizde çok değişiklik oldu. El ve ayak parmakları oluştu. Kaşları, kirpikleri, tırnakları, saçları ortaya çıktı. Dişleri ve kemikleri daha kalınlaştı. Bebeğiniz kendi başparmağını emmeye başladı. Hatta bazı mimikleri bile oluşmaya başladı.

Bebeğinizin sinir sistemi çalışmaya başladı. Üreme organları belirgin hale geldi. Doktorunuz artık bebeğinizin kız mı oğlan mı olduğunu söyleyebilir. Doppler aleti yardımıyla bebeğinizin kalp atışlarını duymanız da mümkün.

Dördüncü ayın sonunda bebeğinizin boyu 12 – 15 cm’e ulaştı. Ağırlığı ise 140 gr.