Hamileliğin 1. Haftası Neler Olur ?

İlk hafta teknik ve istatistik yönden hamile değilsiniz. Çünkü bebeğiniz daha döllenmemiş bir yumurta. Bakalım hamileliğin 1. haftası neler olur.

Gebelik yumurtanın döllenmesiyle değil henüz döllenmemiş yumurtanın rahme düşmesiyle başlıyor. 

Son adet kanamasının ilk günü hamileliğin başlangıcı kabul ediliyor.

 Hamilelikte her saat her dakika kritik önemde.  

Kanamanızın başladığı gün istatistiksel anlamda gebeliğiniz başlıyor. Böyle hesaplayınca insanlarda gebelik 280 gün (40 hafta) sürüyor.

Ne yapmalı?

Hamile kalmaya karar veren kadınlar özellikle bu dönem kendilerine çok dikkat etmeli. Bebeğin sağlıklı gelişimine zarar verebilecek dış etkenlerden kaçınmalı.

Sigara, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak dururken ilaç alımı da en aza indirilmeli. Kullanımı zorunlu ilaç varsa mutlaka doktora danışmalı.

Haftanın önerileri ne?

Hamileliğin genelinde sağlıklı beslenmeye özen göstermek gerekiyor. Unutmayın: Yediğiniz içtiğiniz dahil sizinle ilgili her şey bebeğin gelişimini etkiliyor.

Öğünlerinize daha fazla sebze meyve girmeli. Yapay maddeler içeren yiyecekleri unutun. Çay kahve yerine bol bol su için.

Folik asit nedir?

Hamilelik sürecinde önemli nokta: Folik asit alımı. Araştırmalar hamile kalınmadan önce ve erken hamilelik aylarında günde yaklaşık 0.4 miligram folik asit almanın bebeklerde beyin ve omurilik hastalıklarını %70’den fazla azalttığını gösteriyor. Folik asit bebek gelişiminde çok önemli.

Planlı hamilelikte gebe kalmadan önce, plansız hamilelikte olabildiğince çabuk folik asit alımına başlanmalı. Hamilelik başlangıcında normalden biraz daha fazla folik asite gerek var. Çünkü bebeğin merkezi sinir sistemine ön hazırlık yapılıyor. Peşinden beyin ve omurilik oluşuyor.

Bu süreçte çıkabilecek aksaklıklar sinir sistemiyle ilişkili daha büyük sorunlara yol açabileceği için azami dikkat şart. 

Spor yapılır mı?

Hamileliğin her döneminde spor yapılabilir. Doktor sakınca görmezse hafif tempoda yürüyüş, yüzme gibi sporlar yapılabilir. Bu hem doğumu kolaylaştırır hem de anne adayının doğum sonrası daha çabuk toparlanmasını sağlar.

Konuya ilişkin çok sayıda araştırma yapılmış. Birinde 8 haftalık hamile 46 kadın iki gruba ayrılmış. Bunlardan 22’si haftada 5 kez düzenli spor yapmış. Kalan 24’ü yerinden bile kalkmamış. Araştırmacılar spor yapan kadınların doğurduğu çocukların ağırlıklarının daha fazla, boylarının daha uzun olduğunu saptamış.

Araştırmacılar özellikle ileri yaş gebelikte spor yapmanın anne ve bebek sağlığına olumlu yansıdığı görüşünde.