Hamile miyim nasıl anlarım?

Kadınların çoğu adet gecikmesi yaşayana dek hamilelikten şüphelenmez. Bazılarının hamile olduklarına inanmaları birkaç ay sürebilir. Vücudunuzda normal olmayan değişimler gözlemliyorsanız hamile olduğunuzdan şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

Hamile olduğunuzu gösteren bazı ipuçlarına bakalım. Bunların hepsini ya da birkaçını yaşayabilirsiniz:

Adet gecikmesi: Adet gecikmesi hamileliğin en belirgin işareti. Bazen Stres nedeniyle de gecikme yaşanabilir. Hemen telaşlanmayın.

Sık idrara çıkma: Adet gecikmesinin hemen ardından sık idrara çıkma geliyorsa şimdi telaşlanmaya başlayabilirsiniz. Bu durum geceleri uyanıp tuvalete gitmeniz anlamına da gelebilir.

Halsizlik: Hamileliğin ilk belirtilerinden. Hamilelik sırasında progesteron hormonunun çoğalması halsizliğe neden oluyor.

Sabah bulantıları: Sabah dediğimize bakmayın. Sabah, akşam, gece fark etmiyor. Gün içinde mide bulantıları devam ediyorsa, sadece yarısı kusmayla sonuçlanıyorsa tebrikler. Büyük ihtimalle hamilesiniz. Çok ciddi boyutlarda bulantı ve kusma dehidrasyona ve beslenme bozukluklarına neden olabilir. Dikkat etmelisiniz.

Göğüslerde ağrı: Hamileyseniz göğüsleriniz adet öncesinde olduğu gibi hassaslaşır. Bu defa daha uzun süreli olarak.
Bu belirtilerin hepsi varsa sıra emin olmaya gelmiş demektir. Hemen bir hamilelik testi alın.

Belirtiler saymakla bitmiyor tabii. Hamileliğin yukarıdakilere ek olarak daha utandırıcı belirtileri de mevcut. Hamilelik sadece güzel ve parlak bir cilt anlamına gelmiyor. Madalyonun daha az görkemli bir yüzü daha var ki sormayın. Vücudunuz hiç de hayal etmediğiniz bir şekilde değişmeye başlayacak.

Karnınızın büyüyüp kocaman olacağını, halsiz ve yorgun hissedeceğinizi biliyorsunuz. Bunların dışında sizi şaşkına çevirecek başka fiziksel değişimler de olacak.

Aşırı gaz çıkarma: Hamilelik süresince bazı hormonların artması sindirim yolunu yavaşlatabilir. Bu durum hamile olan her kadında aşırı gaz çıkarmaya ve şişkinliğe neden olur. Bundan kaçmanın yolu yok. Çünkü artık hamilesiniz. Kaslarınıza sözünüz eskisi gibi geçmeyecek.  

Kadınların çoğu bu durumu kabullenmek istemeseler de herkesin başına geliyor ve gayet normal. Büyüyen rahim karına baskı yapıyor. Sonuç: gaz. Olmadık yerde başınıza gelirse suçu değişen hormonlarınıza atın.

Daha az gaz üretmek için gazlı içeceklerden ve kuru meyvelerden kaçınmak küçük bir çözüm önerisi olabilir.

İdrar kaçırma: Hamile kadınların oturdukları yerde idrar kaçırdıklarını anlatan hikayeleri çok duymuşsunuzdur. Öksürmek, hapşırmak ya da gülmek hamile bir kadının idrar kaçırmasına yeter. Her ne kadar hamileliğin doğal sonuçlarından biri olsa da utandırıcı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Kıllar: Olmadık yerlerde çıkan kılların sorumlusu yine değişen hormonlarınız. Yüzünüzde ve göbeğinizde kıllanma normal. Bunun hormonlardan kaynaklandığını bilirseniz çok da şaşırmazsınız.

Kıllar canınızı çok sıkıyorsa ağdayla, tüy dökücü kremle almanızda sakınca yok. Cildiniz eskisinden daha hassas olduğu için, kullandığınız ürünlerin hamilelik dönemine uygunluğuna dikkat etmelisiniz.

Kusma: Hamilelik sırasında bazı kadınlarda kokuya aşırı hassasiyet gelişebilir. Yemek kokuları, özellikle deniz ürünleri listede başı çekiyor. Ortamdan uzaklaşarak, hafif oda kokularına sarılarak durumun üstesinden gelebilirsiniz. Utanılacak bir şey yok. Durmadan büyüyen bir bahaneniz var.

Hemoroid: Hamilelikte yaygın rahatsızlıklardan. Genelde adı kabızlıkla beraber anılıyor. Acıya, rahatsızlık hissine neden olabilir. Çok ciddi bir sorun değil. Hemoroidden korunmak için bol su içmelisiniz. Lifli Gıdaları tercih etmelisiniz.

Akne ve kabarcıklar: Kabarcıkların ortaya çıkması hamileliğin ilk üç ayında gayet doğal. Hamilelik paketine dahil olan hormonlara sisteminizin alışması zaman alıyor. Her hamilede akne olacak diye bir kural yok. Bazı şanslı hamilelerin cildi gayet sağlıklı ve parlak olabilir.
Eczacınızdan ya da doktorunuzdan akne ve kabarcıklardan kurtulmak için hamilelikte kullanılabilecek bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz.

Cinsellik: Vücudunuzda oluşan değişimler, özellikle kilolar size kendinizi daha az çekici hissettirebilir. Partnerinizle aranızda iletişim kopukluğu yaşanabilir. Cinsel ilişki sorunları gelişebilir.

Bazı kadınlar hamilelikte seksten rahatsız olabilir. Erkekler genellikle kadınları hamileyken daha çekici buluyorlar. Normal bir hamileliğiniz varsa hamilelik süresince seks yapmanın sakıncalı olmadığını bilmelisiniz.

Bu türden utandırıcı belirtileri danışmak ya da paylaşmak için aileniz ya da yakın arkadaşlarınız doğru adres olmayabilir. Doktorunuzla ya da ebenizle görüşmeniz daha yararlı. Bazı belirtiler çok saçma gelebilir ama, bunların herkesin başına gelebilen şeyler olduğunu bilmek başa çıkmayı kolaylaştırır.