Hamile miyim dış gebelik mi geçiriyorum?

Dış gebelik hayati riskler taşıyan sağlık sorunlarından. Acil tedavi gerektiriyor. Çoğunlukla embriyonun rahim içi yerine dölyatağı borusunda büyümesiyle ilişkili. Nadiren de olsa embriyo yumurtalığa ya da diğer organlara da yapışabiliyor. Embriyonun büyüdüğü ortama zarar verecek kadar büyümesi 8 hafta sürüyor. Dolayısıyla dış gebelik de hamileliğin 8.haftasında anlaşılıyor. 

Ne kadar yaygın?

Dış gebelik her 80 gebelikten birinde görünecek kadar yaygın.

Belirtileri

Hafif vajinal kanama

Mide bulantısı ve kusma

Alt karında ağrı

Keskin karın krampları

Vücudun bir tarafında ağrı

Baş dönmesi, halsizlik

Omuzda, sırtta, anüste ağrı

Döl yatağı borusu yırtılırsa, acı ve kanama bayılmaya neden olacak kadar ciddi olabilir. Hatta ölümle sonuçlanabilir.

Bahsedilen belirtileri yaşıyorsanız vakit kaybetmeden acil servise başvurun ve tedavi olun. Hastaneye en kısa sürede ulaşmak önemli; kanama riskini düşürmek, doğurganlığı yitirmemek buna bağlı.

Nedenleri

Dölyatağı borularından biri zarar görürse, döllenmiş yumurtanın rahime geçişi engellenir. Bu da yumurtanın tüpte ya da başka bir yerde gelişmesine neden olur. Risk oluşturabilecek diğer faktörlere bakalım:

Doğum kontrol yöntemi olarak rahim içi araçların kullanılması

Pelvik enflamatuar hastalık geçmişi

Bel soğukluğu, Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Dölyatağı borusunda doğuştan gelen anormallik

Pelvik ameliyat geçmişi

Geçmişte dış gebelik yaşamış olmak

Tüplerin yanlış bağlanması

Tüp bebek gibi kısırlık tedavi yöntemleri

Teşhis

Hastaneye gitmeniz şart. Hamilelik testi, pelvik taramalar, ultrason rahmin ve dölyatağı tüplerinin ne durumda olduklarını anlamada yardımcı olabilir.

Dış gebelik geçiriyorsanız, doktorunuz sizin için en uygun ve en yararlı tedavi yöntemini uygulayacaktır.

Tedavi

Doktorunuz tüplerinizin yırtıldığından şüpheleniyorsa acilen ameliyat olmanız gerekebilir. Bazı durumlarda yumurtalıklar ve dölyatağı tüpleri fazla zarar görebilir; hemen alınmaları gerekebilir.

Döl yatağı tüpleri yırtılmamışsa, gebelik henüz yeniyse laparoskopi yöntemiyle embriyo alınarak hasar tedavi edilebilir. Laparoskop karından sokulan ince esnek bir araç. Karından açılan küçük bir kesikten içeri giriliyor ve embriyo alınıyor.

Hamileliğin gelişmesini engellemek için bazı durumlarda ilaçla tedavi yöntemi de denenebilir. Tüpler zarar görmemişse ve hamilelik çok ilerlememişse ideal yöntem.

Dış gebelik tedavisinden sonra ek olarak bazı testler yaptırmaya devam etmeniz gerekir. Bütün tüplerin hamilelikten temizlendiğinden emin olmak birçok riskten kurtulmanızı sağlar. Kan testi kandaki HCG (hamilelik hormonu) miktarını ölçmede oldukça etkili.

Dış gebelikten sonra

Dış gebelikten sonra tekrar hamile kalmanız mümkün. Dış gebelik geçiren çoğu kadın sağlıklı hamilelik süreciyle sorunsuz doğum yapıyor. Dölyatağı tüplerinizden biri alınsa bile diğeri düzgün çalışıyorsa tekrar hamile kalmanız mümkün.

Gelecek hamileliğinizin zamanını doktorunuzla konuşmanızda fayda var. Bazı doktorlar hastalarına bir süre beklemelerini önerebilir.

Fiziksel ve duygusal olarak iyileşmek için kendinize yeterince zaman ayırın. Her şeyden önce kendinizi hiçbir şey için suçlamayın. Kaybınızla ilgili psikolojik danışma hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Önlemi

Maalesef dış gebeliği önlemenin yolu yok.