Hamile Kediye Nasıl Bakılır?

Hamile bir kediye bakmanın kritik yanı, hem onun hem de yaşadığınız yerdeki diğer dişi kedilerin, yine hamile kalıp kalmayacağından emin olunmamasıdır. Bir kez kedinizin hamileliğini doğruladığınızda ve onu kısırlaştırmayı, gebeliğini sonlandırmayı ya da gebeliğin devam etmesine izin verme konusuna karar verdiğinizde, yapmanız gereken sonraki şey, evinizdeki son gebe kedi olacağından emin olmak konusunda pozitif adımlar atmaktır.

Erkek Kedileri Kısırlaştırma

Bu en proaktif adımdır. Kısırlaştırma çok hızlı iyileşme sürecine sahip basit bir cerrahi operasyonudur. İstenmeyen gebeliklerin önlenmesinin yanında, kısırlaştırılmış bir erkek, tüm erkeklerde olan bazı problemli davranışların azaltılmasına ve bazı tıbbi durumların da önüne geçmeye yardım edecektir.

  • Kısırlaştırılmış kedilerin daha az idrara sahip olmaları olasıdır.
  • Kısırlaştırılmış kedilerin mücadele etme dürtüsü daha az olacaktır.
  • Kısırlaştırılmış kediler daha az kaçmaya çalışacaklardır.
  • Kısırlaştırılmış kediler kavga sonucu oluşan enfeksiyonlardan muzdsrip olmayacaktır.
  • Kısırlaştırılmış kediler FeLV ve FIV gibi kuluçka hastalıklarına daha az olasılıkla yakalanırlar.
  • Kısırlaştırılmış kediler testis kanserine maruz kalmazlar.
  • Kısırlaştırılmış kedilerde kuyruktaki yağ bezelerinin aşırı aktif olması sonucu oluşan “yağlı kuyruk hastalığı” daha az gelişir.
  • Kısırlaştırılmış kedilerde meme kanseri riski azalır.
  • Kısırlaştırılmış kediler daha az alerjiktir.

Temelde, erkek kedinizi kısırlaştırmak için çok nedeniniz var. Böylece, daha iyi bir arkadaş olacak ve sonuç olarak daha mutlu ve sağlıklı olacaktır.

Dişi Kedinizi Kısırlaştırmak

Neredeyse sabit ısı döngüsüne sahip bir dişi kediye sahip olmanın zorluğunu yaşamış herkes bunun çok hoş bir deneyim olmadığını onaylayacaktır. Aslında fiziksel olarak acı çekmeseler, sonunda rahatsız ve mutsuz olmasalar da, sıklıkla idrar püskürtmeye eşlik eden ( erkek eş çekmek için) yüksek sesle bağırma hali bunun kanıtıdır.

Dişi kedilerin yüksek populasyonu gerçeği bir yana, dişi kedileri kısırlaştırmak için bazı geçerli nedenler mevcuttur.

Meme Kanseri Riskini Azaltır

İdeal olarak, bir dişi kediye meme kanserine karşı koruma sağlamak için, ilk kızışmasından önce kısırlaştırmak gerekir. Her bir sonraki kızışma meme kanserine yakalanma riskini arttıracaktır.

Yumurtalık ve Rahim Kanseri Riskini Ortadan Kaldırır

Bir kediyi kısırlaştırmak, rahim ve yumurtalıklarının çıkarılmasını gerektirir. Organ yoksa, kanser yoktur, bu kadar basit.

Pyometritisi ( Rahim iltihabı) Önler

Pyometra genellikle kızışma sonrası bir hafta ya da biraz fazla zamanda, kedilerin rahmine bulaşan güçlü bir bakteridir ve potansiyel olarak ölümcül bir enfeksiyondur.

“Eğer çözümün bir parçası değilseniz, sorunun bir parçasısınız demektir” özdeyişi, özellikle kedilerde istenmeyen gebeliklerde geçerlidir.