Hamile kalmak mı kalmamak mı?

Hamile kalmak mı kalmamak mı? Hamilelik efsaneleri fazla yaratıcı. Siz gelin hamile kalmakla ilgili gerçekleri öğrenin.

Nasıl hamile kalınır hepimiz biliyor muyuz? Ortalıkta dolaşan söylentilere bakınca bilmediğimizi söyleyebiliriz. Kimileri ciddi ciddi ayakta seksin hamilelikle sonuçlanmayacağını savunuyor örneğin. İlk sevişme için de aynı şey söyleniyor. Seks yaptıktan sonra zıplamanın döllenmeyi engelleyeceğine inananlar çıkıyor.   

hamileEfsaneleri bir kenara bırakın. Hamilelikten korunmanın doğru yolları var.

Şunu yaparsan asla hamile kalmazsın, şekerim bizim bir arkadaşın başına gelmiş; dirseğini kaşırsan olmazsın tarzını bir kenara bırakalım. Sivri akıllar cin fikirler acayip reçeteler yüzlerce yıldır kulaktan kulağa yayılarak ayakta kalmayı başarmış olsa da netice değişmez: hepsi safsata. Hamile kalma yollarına ilişkin hiç bilgimiz olmasaydı efsanelere teslim olabilirdik ama şimdi buna gerek yok. 

Bir köşede gerçek bilgi sakin bekliyor, diğer köşede palavra fıkır fıkır kaynıyor. Seçimi neye göre yapacağız? Özellikle genç kadınlar ve erkekler açısından bakınca durum vahim. Cinselliği gerçeklere değil de yalanlara göre yaşamanın üzücü sonuçlarıyla hemen her gün karşılaşıyoruz. Kontraseptif önlemlere (doğum kontrolüne yönelik araçlara, ilaçlara) gereken önem verilmeyince cinsel bulaşıcı hastalıklar yayıldıkça yayılıyor. İstenmeyen gebelikler günden güne artıyor. İşin garibi, böyle zamanlar safsata avukatları sözbirliği etmişçesine ortadan kayboluyor. Hani zıplayınca hamile kalınmıyordu?  

Bilgimizi tazeleyelim o halde. Öncelikle şu: sperm çok, ama çok dayanıklıdır. Kısa süren ömründe yapması gereken tek şey vardır; o da yumurtayı döllemek. Sperm bu uğurda akıl almaz güçlüklere katlanabilir. Bilimcilere göre ufak tefek ama kaya gibi sağlam sperm hücresi günlerce aç susuz kalsa da canlılığından kaybetmez, kuyruğunu sallaya sallaya hedefine doğru yol alır. 

Gelelim efsanelere:

Soru: Dışarı boşalırsa hamile kalır mıyım? 

Cevap: Büyük ihtimalle kalırsın. 

Geri çekilme bilinen en eski doğum kontrolü yöntemlerinden. Latincesi coitus interruptus. Peki yöntem yeterince etkili mi? Boşalmanın mekaniğine bakılırsa kesinlikle hayır. Nihai boşalma öncesinde penisten gelen sıvıyı hatırlayalım. Sperme göre daha açık renkli birkaç damla… Meni diyen var, zevk suyu diyen var. Adı değişse de içeriği değişmiyor; zevk suyu bol miktarda sperm içeriyor. Özetle “bir bakıp çıkacaktım”, “hemen kondom takmaya gerek yok”, “merak etme dışarı boşaldım” demek çözüm değil. Penis kondom olmadan vajina bölgesinde dolaşırsa zevk suyu hamile kalmaya neden olabilir.       

Bazı çiftler doğum kontrolü için takvim yöntemini kullanıyor. Burada ilke, gebelik riskinin olmadığı günleri izlemek. Adet döneminin ne zaman bağlayıp sonlandığı bilinirse, hangi günlerin hamile kalmaya elverişli olmadığı da anlaşılabilir. Başta akıllıca görünse de, spermlerin ne kadar dayanıklı olduğunu hatırlayınca risk kendiliğinden ortaya çıkıyor. Korunmasız seksle cinsel bulaşıcı hastalığa yakalanma ihtimali de hediyesi.

Soru: Ayakta seks yapınca hamile kalınmaz mı?

Cevap: Öyle bir kalınır ki.

Hangi pozisyonda yaparsanız yapın, işin içinde penis ve vajina varsa sonuç belli. Bu tür yanlış bilgiler karşı tarafı seks yapmaya ikna etme stratejileriyle yayıldıkça yayılıyor. Peki asansörde, gemide, uçakta veya helikopterde seks yaparken ne oluyor? Gülünç gelse de safsataların inanacak insanlara ulaşmakta neredeyse hiç zorlanmadığını görüyoruz. 

Soru: Seksten sonra zıplarsam hamile olmazmışım. Doğru mu?

Cevap: Çekirge bir zıplar iki zıplar…  

Tabii ki yanlış. Döllenme için bir sperm bir yumurta yeterli. Korunmasız seksin ardından zıplamanın zerre yararı yok. 

Soru: Orgazm olmadan hamile kalınır mı?

Cevap: Orgazm şart değil.

Kadın orgazmıyla yumurtanın döllenmesi bambaşka olaylar. Karıştırmayalım.