Hamile Kalmak İçin Yenilmesi Gereken Yiyecekler

Hamile kalamamak acı verici ve tahrip edici olabilir. Hamile kalabilmek için küsurlarınızdan kurtulmanın bir yolu olup olmadığına dair endişe ediyor olabilirsiniz. Samuel Thatcher, Debra Fulghum Bruce ve Britt Berg yazdıkları “Bebek Yapmak: Hamile Kalmak İçin Bilmeniz Gereken Her şey” isimli kitaplarında bazı gıdaların hamilelik sürecinizi hızlandırdığını belirttiler. Bu yiyecekleri düzenli yemeniz hamile kalma şansınızı artırabiliyor. 

Tam Yağlı Süt

Samuel Thatcher, Debra Fulghum Bruce ve Britt Berg’ın dediğine göre tam yağlı sütler yumurtalama yoksunluğundan dolayı olan kısırlık sürecinde muhtemel bir çözüm olabiliyor. Hamileliğin desteklenmesi için vücudunuz sürekli yağ ve kalsiyuma ihtiyaç duyuyor. Eğer bu gıdalardan yoksunsanız yumurtalamayabilir ve hamile kalamayabilirsiniz. Kalp sağlığı açısından iyi olmadığı için, diyetinize tam yağlı, kalori ve doymuş yağ açısından zengin süt eklemek için önce doktorunuzla görüşün. Bunun yanında diyetinize tam yağlı peynir, dondurma ve yoğurt ekleyerek düzenli almak yumurtalama sorununuza çözüm olabilir ancak bilmelisiniz ki bütün bunları doktorunuzun danışmanlığı eşliğinde yapmalısınız.

Yağsız Tavuk

Proteinler erken hamilelikte olduğu kadar hamile kalmanızı ve hazırlanmanızı da destekleyecek en önemli besin maddeleridir. Jeremy Groll ve Lorie Groll’un “Kısırlık Besinleri: Yiyecek Seçimlerinizle Hamileliği ve Yumurtalamayı Optimize Edin” isimli kitaplarında belirttiğine göre vücudunda protein seviyeleri düşük olan bayanlar kısırlıkla karşı karşıya kalabilmektedirler çünkü vücutları buna hazırlanmamıştır. Diyetinize yağsız tavuk eklemek üretim sisteminizin erişebileceği protein miktarını artırırken aynı zamanda kısırlık sürecini atlayıp hamile kalabilmenize olanak tanıyacaktır. Yumurta, ceviz, balık ve diğer yağsız et türleri protein kaynağı besin türlerindendir.

Taze Meyve

Bazı bayanların hamilelik sürecinde zorluklarla karşılaşmasının nedenlerinden birisi insülin seviyelerindeki dengesizliktir. Groll ve Groll’ün dediğine göre taze meyve yiyerek insülin seviyenizi dengelemek çocuk sahibi olmanızın önünü açacaktır.  Taze meyveler doğal şekerin ana kaynağıdır ve bu insülin seviyenizi kontrolde tutarak üretim sisteminize fayda sağlar. Diyetinize elma, şeftali, armut, çilek gibi veya refine edilmiş şekerden arındırılmış kek ve kurabiyeler gibi besinleri eklemek uygun insülin seviyesine gelebilmeniz için faydalı olacaktır. Ayrıca taze meyveler size sisteminizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri vererek bağışıklık sisteminizi hızla güçlendirecek, hamile kalabilmenize olanak sağlayacaktır.