Hamile kalır mıyım?

Sizi hamile kalmaktan koruyacak bir sürü kocakarı masalı duymuşsunuzdur. Duymadıysanız mutlaka duyun.  Yok duyup da unutmayı seçtiyseniz buyurun hatırlatalım:

Ayakta seks yaparsanız hamile kalmazsınız

İlk kez seks yapıyorsanız hamile kalmazsınız

Seks yaptıktan sonra zıplarsanız hamile kalmazsınız

Şimdi bütün bu zırvaların üstünü çizin. Asırlardır insanlar hamile kalmamak için mucizevi bir yöntem aradılar. Böyle bir yöntem henüz bulunamadı. İyisi mi bildiğiniz korunma yöntemine devam edin. Yine de kendinizi maceraya atmamanız için efsanelerin farkında olmanızda fayda var.

İnsan üreme sistemi ile ilgili bilgilerimizi tazeleyelim önce: Spermler çok dayanıklı organizmalar. A noktasından B noktasına başarılı bir şekilde ulaşmaktan başka dertleri yok. Üstelik zekiler. Tek amaçları kadın yumurtasına ulaşmak. Bu uğurda günlerce, gecelerce bekleyebilirler. Şimdi geçelim efsanelere:

Dışarı boşalırsa hamile kalmam

Yanlış. Erken boşalma diye bir şey duymadınız mı? Boşalma öncesinde gelen sıvı bir miktar sperm içeriyor. Vücuda giren sperm de ne yapıp edip yumurtaya ulaşmaya çalışıyor. Boşaldıktan sonra peniste kalan biraz meninin vajinaya değmesi bile hamilelik riski demek.

Bazı çiftler ritim yöntemiyle, kadının periyot tarihlerine göre güvenli zamanı ayarlayarak korunmayı deniyorlar. Maalesef bu kadar hesaba kitaba rağmen hamilelik riski hala baki. Korunmadan ilişkiye girdiğiniz için cinsel yoldan bulaşan hastalık riskini de buna ekleyin. 

Ayakta seks yapmak hamileliği engeller

Yanlış. Hangi pozisyonda olursa olsun vajinal seks yapıyorsanız her zaman hamilelik riski altındasınız.

Seksten hemen sonra zıplarsam hamile kalmam

Yanlış. İstediğiniz kadar atlayıp zıplayabilirsiniz. Ancak bir sperm yumurtanıza ulaştıysa, artık hamilesiniz.

Orgazm olmazsam hamile de kalmam

Yanlış. Kadın orgazmının yumurtanın döllenmesine etkisi yok.

Suda seks yaparsam hamile kalmam

Yanlış. Vajinanızla uzaktan yakından ilişkisi olan bir sperm her ortamda hamilelik riski taşıyor. Suyun sıcaklığı uygunsa spermin hayatta kalmaması için neden yok demektir.

Bebek emzirirken hamile kalmam

Bebek emzirmenin yumurtlamayı geciktirdiği doğru ama hiçbir şekilde garantisi yok. Emzirirken de yumurtlama olasılığınız var. Bir süre daha yeni bir bebek istemiyorsanız korunma yöntemi kullansanız iyi edersiniz.

Seks yaparken ben üstte olursam hamile kalmam

Yanlış. Bazı insanlar bazı pozisyonlarda hamile kalınamayacağına inanıyor. Seks sırasında hangi pozisyonda olursanız olun, hamile kalabilirsiniz. 

Kondom yerine balon da olur

Balon kondom kadar kullanışlı değil. Sonuçta kondom cinsel ilişki sırasında kullanılmak için yapılmış. Başka ürünlerin tam takılmama, seks sırasında çıkma ihtimalleri var. Kondomlar daha etkili olmaları için birçok testten geçiriliyor.

Seksten hemen sonra tuvalete gidersem hamile kalmam

İdrara çıkmak, hatta vajinayı yıkamak vücudun içine çoktan girmiş spermlerin yumurtaya ulaşmasını engelleyemez. 

Doğum kontrol hapları alındıktan itibaren hep korur

Doğum kontrol hapı periyodun ilk gününde alınıyorsa korunma sağlanmış olması yüksek ihtimal. Herhangi bir gün kullanmaya başlıyorsanız ek olarak başka bir korunma yöntemi kullanmanızda fayda var. Kondomlar bu konuda çok yardımcı. Hapı almaya başladıktan 7 gün sonra başka bir korunma yöntemine ihtiyaç duymayacaksınız. 

Hamile kalmak planlarınız arasında yoksa, spermlerle vücudunuzun dışındayken, henüz içeri girmemişlerken savaşmak daha kolay. Spermisitler, kondomlar ya da diyaframlar epey faydalı korunma yöntemleri. Doğum kontrol hapları da doğru kullanıldığında son derece etkili. Diyelim hazırlıksız yakalandınız: ertesi gün hapları ayda bir kez alınması koşuluyla imdadınıza yetişebilir.