Hamile iken 5-HTP alınabilir mi?

5-hidroksitriptofan veya 5-htp, duygudurumla ilgili nörotransmitter serotonine karşı kimyasal bir perkürsördür. 5-HTP, besinlerden elde edilen temel bir amino asit olan triptofandan vücudunuz tarafından oluşturulur. Ayrıca, Griffonia simplicifolia Afrika ağacı tohumundan yapılmış diyet takviyelerinden de 5-HTP elde edebilirsiniz. Serotonin seviyelerini artıran fonksiyonlarından dolayı, 5-HTP takviyeleri genellikle Depresyon için kullanılır ancak 5-HTP takviyeleri özellikle gebeyseniz güvenli olmayabilir. 5-http içeren diyet takviyelerini almadan önce doktorunuza danışın.

5-HTP Kontraindikasyonları

Maryland Medical Center Üniversitesi ve U.S. Library of Medicine and National Institutes of Health’ın bir hizmeti olan MedlinePlus, gebelik sırasında 5-HTP alımına karşı 5-HTP’nin güvenliliğiyle ilgili bir kanıtın olmamasına dikkat çekmektedir. Aslında; MedlinePlus, gebe olup olmamanızla ilgili 5-HTP alımına karşı uyarmaktadır. Emziren anneleri, çocukları, karaciğer hastalarını ve Down sendromlu kişileri içeren 5-HTP takviyesi alan diğer gruplar özellikle risk altındadır. İlaç kombinasyonu serotonin sendromu adı verilen hayati tehlike oluşturabilecek bir duruma yol açabildiğinden, antidepresan ilaçlarıyla birlikte 5-HTP alımı önerilmemektedir.

Diyet Takviyeleri ve Gebelik

March of Dimes’e göre; bebeğinize zarar verecek durumlardan dolayı gebelik sırasında doktorunuzdan tarafından onaylanmamış diyet takviyelerini, bitkisel preparatları veya diğer ilaçları almamanız oldukça önemlidir. Bununla birlikte, gebe annenin Doktor gözetiminde gebelik sırasında beslenme eksikliğini önlemek için demir, folik asit ve diğer besinleri sağlayan doğum öncesi multivitamin/mineral takviyesi alması güvenli olabilir. Hekiminiz onaylıyorsa, gebelik sırasında omega-3 yağ asidi gereksinimi karşılamak için kaliteli balık yağı takviyesi almanız yarar sağlayabilir.

Gebelik Sırasında Depresyon

Gebelik sırasında depresyon için 5-HTP almamalısınız ancak gebeyken depresyona girmeniz kritik bir durum olduğundan doktorunuza danışın. Gebelik sırasında tedavi edilmeyen depresyon veya antepartum depresyon, American Pregnancy Association’a göre prematüre doğum, düşük doğum ağırlığı ve gelişimsel problemler gibi bebek için sağlık riskleri meydana getirebilir. Gebelik sırasında depresyon için tedavi seçenekleri destek gruplarını, psikoterapiyi ve ciddi durumlarda ilaç tedavisini içermektedir. Orta düzeydeki depresyon vakaları APA’ya göre egzersiz, Akupunktur veya diyet değişiklikleriyle azaltılabilir.

Triptofanın Besin Kaynakları

Besinlerde 5-HTP mevcut değilken, çeşitli besinlerde vücudunuzun 5-HTP ürettiği amino asit olan triptofan bulunmaktadır. Teorik olarak; triptofan sağlayan besinler, diyet takviyesi alma riski olmadan gebelik sırasında serotonin seviyesinin yükselmesine ve duygudurumun iyileşmesini yardımcı olabilir. Triptofan içeren besinler hindi, tavuk, yumurta, turp, kara lahana, patates, balkabağı, ay çiçeği tohumları ve deniz yosunudur. Suşideki ham deniz mahsulleri, gebeliği tehdit edebilen parazitler içerdiğinden, pişirilmemiş suşi formunda deniz yosunu tüketimi önerilmemektedir.