Hamamböceği alerjisi var mı?

Onlar bizden çok önce buradaydı, büyük ihtimalle bizden sonra da tıkır tıkır her deliğe girip çıkacaklar. Hamamböcekleri her yerde. Hem de 300 milyon yıldan beri. 

Hamamböceklerine sıcak bölgelerde daha yoğun rastlanır ama kuzeyden güneye, doğudan batıya hemen her toprak parçasında hamamböceği bulabilirsiniz. İnsanların güçlükle tutunabildiği, neredeyse hiç canlı yaşam olmayan aşırı soğuk iklimler bile onu durduramaz. Kapalı veya açık ortam onlar için fark etmez. Bazı türleri insanlarla birlikte yaşamaya uyum sağlamıştır. Suyun nerede olduğunu, yiyeceklerin hangi dolaba saklandığını gayet iyi bilirler. Mutfağın ve banyonun gerçek hakimi onlardır; masaların üzerinde kalan yemek kırıntılarından, çöplerden veya evcil hayvanların yiyeceklerinden beslenirler. Kağıt veya nişasta ürünleri de hamamböcekleri için önemli bir besin kaynağı olabilir. İşin aslı hamamböceği yemek ayırmaz. Zorda kalırsa zamk bile yiyebilir.

Hamamböceği suyun altında tutulsa da, insanı öldürmeye yetecek radyoaktif ışınımın 20 kat fazlasına maruz kalsa, hatta kafası kopsa da yaşamını sürdürebilir. Çünkü hamamböceğinin beyni ayaklarındadır.    

Bizim evde kesinlikle yok demeyin. Halıların altı, dolapların arkası, göze görünmeyen karanlık ve nemli her dip köşede onlara rastlayabilirsiniz. Tabii önce ışığı söndürmelisiniz.    

Hamamböcekleri her şeyi yedikleri gibi çabucak ürer, kolay kolay da ölmezler. İnsanlara zarar verebilecek bulaşıcı bakteriler onlara dokunmaz. Hamamböcekleri sadece sevimsiz olsalardı, belki yine tahammül edebilirdik. Oysa hamamböcekleri astım ve alerjik rinit (iç burun iltihabı) gibi birden fazla alerjiye de neden oluyor. Binlerce farklı hamamböceği çeşidi olmasına rağmen özellikle Amerikan ve Alman hamamböceği olarak bilinen iki tür mevcut alerjik semptomları daha da derinleştiriyor. 

Alerji böcekleri

Başlıca hamamböceği alerjenleri birikinti halindeki böcek dışkılarından kaynaklanıyor. Bu alerjenler toz akarı alerjenine benzer şekilde ağırdır; havaya karışmaları ancak ev içinde yapılacak süpürme veya toz alma gibi eylemler sonucunda gerçekleşebilir. Kapalı ortamdaki havaya karışan bu alerjenler daha sonra göz, burun veya akciğerlerdeki mukozal yapıya yerleşerek ciddi semptomlara yol açabilir. 

Teşhis

Hamamböceği alerjisi de diğer alerji türleri gibi alerji testiyle teşhis edilebilir. Deri testleri bu alerji türünü belirlemek için uygulanabilecek en basit ve en ucuz alerji testlerinden. Buna ek olarak kandaki IgE seviyesini ölçmek de sorunu tanımlamaya yardımcı. 

Tedavi

Hamamböceği alerjisinin tedavisi üç ana aşamadan oluşuyor: Kaçınma, ilaç tedavisi, immunoterapi. Kaçınma evresi için öncelikle ev ortamında, ortada yiyecek içecek bırakma alışkanlığını terk etmek, her yemekten sonra etrafı dikkatlice temizlemek, toplanan çöpü bekletmeden kalın plastik torbalarda dışarı çıkartmak gerekiyor. 

Münferit vakalar bir yana, evde kayda değer hamamböceği istilası gözlemleniyorsa hamamböceğine karşı spreyler veya tuzaklı yemler geçici çözüm olabilir. Profesyonel ilaçlama hizmeti soruna daha derli toplu müdahale etmeyi sağlayabilir. 

Kaçınma aşaması semptomların azalmasında gözle görülür fark yaratmıyorsa ilaç tedavisi daha kalıcı bir alternatif olabilir. Alerji türüne karşı kullanılacak ilaç tedavisi alerjenin çeşidine göre değil yarattığı semptomlara göre belirlenmelidir. 

Buna ek olarak alerjen imunoterapi tedavisiyle hamamböceği alerjisini çözümlemek mümkün. İmmunoterapi tedavi yöntemi hamamböceği alerjeninin yol açtığı pek çok alerjik semptomun tedavisi veya azaltılması konusunda alerjik ilaçlara oranla daha etkili sonuçlar veriyor.