Hamam Böceği Alerjisi Neden Olur?

Hamam böcekleri, insanlara bulaştırılabilecek bakteriler taşımanın yanı sıra, alerjik nezle ve astım gibi birçok alerjik rahatsızlığa da sebep olurlar. Hamam böceklerinin binlerce türü var, ancak Amerikan hamam böceği (bilimsel adıyla: Periplaneta americana) ve Alman hamam böceği (bilimsel adıyla: Blatella germanica) alerjiye en çok sebep olan hamam böceği türleri olarak öne çıkar.

Hamam Böcekleri Nerede Bulunur?

Hamamböcekleri özellikle sıcak iklim bölgeleri olmak üzere, dünya üzerinde insan bulunan hemen her yerde yaşarlar. Hamamböcekleri hem ev içlerinde hem de açık alanlarda yaşayabilirler, ancak bazı hamam böceği türleri yaşamlarını sürdürmede insanların varlığına bağımlı. Hamamböcekleri genellikle mutfak ve banyo gibi su ve yiyecek kaynaklarına yakın yerlerde yaşarlar. Hamamböcekleri genellikle kırıntılar, çöpler ve evcil hayvan mamalarıyla beslenir; ancak kağıt veya nişasta içerikli maddelerle de beslenebilirler.

Hamam Böcekleri Alerjiye Nasıl Sebep Olur?

En önemli hamam böceği alerjenleri böceğin dışkısında bulunur. Alerjenler, tıpkı mayt alerjenleri gibi, ağır olmaya yatkın ve sadece süpürme gibi faaliyetler sonrası havada taşınabilir hale gelebilir. Havada taşınmakta olan hamam böceği dışkıları hamam böceği alerjisi olan kişilerin göz, burun ve ciğerlerinin mukoza zarlarından içeri girer ve vücutta alerjik tepkiye sebep olur.

Hamam Böceği Alerjisi Nasıl Teşhis Edilir?

Birçok diğer alerji gibi hamam böceği alerjisi de, kişi üzerinde alerji testlerinin uygulanması sonucu teşhis edilir. Deri testi, hamam böceği alerjisinin teşhis edilmesi konusunda en isabetli ve masrafsız yol; ayrıca, alerjiler kan testi yoluyla da saptanabilir.

Hamam Böceği Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Hamam böceği alerjisinin tedavisi üç önemli adımdan oluşur: sakınma, ilaç tedavisi ve immünoterapi. Yemek kırıntılarının temizlenmesi, çöpün dışarı çıkartılması ve evcil hayvan mamalarının kapalı plastik kaplarda saklanması gibi bilindik temizlik yöntemleri hamamböceklerinin evden uzak tutulmasına yardımcı olur. Eğer ciddi bir hamam böceği istilası söz konusu ise sprey böcek ilaçları ve tuzak yemler kullanılabilir. Hatta profesyonel bir ilaçlama şirketinden yardım alınabilir.

Eğer hamam böceklerinden sakınmak, alerjik semptomları engelleme konusunda tam anlamıyla yeterli olmadıysa, hastanın ilaç tedavisi görmesi gerekebilir. hamam böceği alerjisine karşı kullanılacak ilaç, maruz kalınan alerjene göre değil kişinin yaşadığı belirtilere göre alınmalı. Son olarak, hastanın maruz kaldığı hamam böceği alerjeni ile immünoterapi uygulanması da hamam böceği alerjisinin sebep olduğu semptomların iyileşmesinde etkili olabilir ve ilaç kullanımına olan ihtiyacı azaltabilir.