Hafıza Problemi ve Tedavisi

Hafıza problemi yaş ilerledikçe bir çok insanın başına gelen sinir bozucu bir sorundur. Özellikle kısa süreli hafıza, uzun süreli hafızaya kıyasla geriler. Bu yüzden çok eskiden yaşanmış bir olay hatırlanabilirken, bir gün önce yapılan bir aktiviteyi hatırlamakta güçlük çekilebilir. Hafıza problemi yaştan bağımsız olarak ve psikolojik sorunlar yüzünden de yaşanabilir.

Özellikle Depresyon ve anksiyete bozukluğu olan kişilerde hafıza problemlerine sıkça rastlanıyor. Stres, dikkat eksikliği ve yoğun iş temposu da hafızayı etkileyen önemli faktörler arasındadır. Yaşlılığın elbette hafızaya etkisi var fakat genç yaşta yaşanan hafıza problemleri genellikle psikolojik nedenler yüzünden oluyor. Eğer yaşınız 25 ile 35 arasındaysa ve hafıza probleminiz varsa büyük ihtimalle yakın geçmişte olan olayları hatırlamakta güçlük çekiyorsunuzdur. Çevrenizdeki benzer yaş grubundaki arkadaşlarınız da benzer sıkıntıları olduğu dikkatinizi çekebilir. Anneniz ve babanız sizden yaşlı olmasına rağmen hafızaları çok daha iyi olabilir. Nedeni mi? % 95 psikolojik. Sizin jenerasyon onlara göre her şeyi daha fazla dert ediyor ve daha mutsuz yetişiyor.

Psikoloji ile ilişkili hafıza problemlerinin tedavisi için bir psikolog veya psikiyatra görünmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle korku, stres, panik, anksiyete, tedirginlik gibi faktörler ortadan kalkmaya başlayınca hafızanınız çok daha iyileştiğini göreceksiniz. Piyasada satılan saçma sapan ilaçlara lütfen inanmayın. Bu ilaçlar gıda takviyesi olup, Sağlık Bakanlığı onaylı değildir. Hafıza problemlerinde yukarıda bahsettiğimiz psikolojik sıkıntılar bulunduğu sürece sıkıntı devam eder.