Hafıza Geliştirmek için Neler Yapılmalı ?

Hafızanızın size oynadığı oyunlarla karşı karşıya kalıyor musunuz? Kendinizi anahtarlarınızı koyduğunuz yeri hatırlamaya çalışırken ya da eski bir arkadaşınızın ismini düşünürken buluyor musunuz? Bir gün önce olan olayları, sanki üstünden yıllar geçmiş gibi hatırlamakta zorlanıyor musunuz? Eğer hafızanızda organik bir problem yoksa, belki de Hafıza geliştirme yöntemlerine kulak vermenizde fayda var. Özellikle önemli bir sınavın öncesinde bir öğrenciyseniz korkmayın , uygulayabileceğiniz bazı teknikler var.

1. Hafıza geliştirmek için öncelikle dikkatini sadece odaklanman gereken yere ver!

Dikkat hafızanın en önemli parçasıdır. Bu iki sıkı dost neyi aklınızda tuttuğunuzu belirler. Dikkatinizi hiç vermediğiniz bir noktaya ne kadar bakarsanız bakın orda ne olduğunu hatırlayamazsınız. Özellikle kısa süreli hafızadan uzun süreli hafızaya geçecek bir girdi için dikkat şart. Kalıcı bilgilere ulaşmak istiyorsanız dikkatinizi yönetmelisiniz. Size bir öneri: Tv, müzik ve dış uyaranlar çalışırken sizden uzak olsun!

2. Hafıza geliştirmek için çok uzun çalışma saatlerinden kaçın!

Uzun süreli çalışma size çok çalıştığınız hissini verebilir. Ancak kendinizi çalışma sürenizle ölçmeyin. Çünkü beynin, öğrendiği bilgileri işlemek için zamana ihtiyacı vardır. Uzmanlara göre ara ara yapılan çalışmaların hatırlanabilirliği çok daha yüksek. Yani, eğer bir sınavınız varsa sakın çalışmayı son geceye bırakmayın.

3. Hafıza geliştirmek için bilgiyi yapılandır ve organize et!

Beyin içindekileri gruplandırmayı seviyor. Bu nedenle öğrendiğiniz bir bilgiyi ilişkili parçalarla ya da gruplarla birleştirin. Unutmayın, sınıflandırmalar işinizi kolaylaştıracak.

4. Hafıza geliştirmek için hatırlatıcı ipuçları kullan!

Pek çok öğrenci ve iş adamı bilgileri akılda tutmak için bu yolu kullanıyor. Günlük hayatta kullandığınız bir söz, bir şaka, sevdiğiniz bir şarkı, doğum tarihiniz gibi ipuçlarını, bilgileri organize ederken hatırlatıcı olarak kullanabilirsiniz. Çünkü size ait ve hep hatırladığınız bir şeyi asla unutmazsınız. Sizin için anlamı olan şeyler daima hafızanızda kalır.

5. Hafıza geliştirmek için tekrar et!

Sadece bir kez yapılmış bir yemeği tekrar yaparken şaşırırsınız. Ancak aynı yemeği yıllardır yapıyorsanız tarif kitabını karıştırmanıza gerek kalmaz. Yeniden hafızaya getirilen bir bilgi hatırlanıyorsa, uzun süreli hafızada kodlanmış demektir. Uzun süreli hafızada kodlama ise tekrarla  gerçekleşir.

6. Hafıza geliştirmek için önceden bildiklerinle yeni bilgiyi bağlantılandır!

Bir konu üzerinde çalışırken, yeni karşılaştığınız bilginin daha önceden bildiğiniz bir şeyle ilgisi olup olmadığını düşünün. Böylece yeni bilgileriniz geçmiş anılarınızla bağlantı kurarak uzun süre hatırlanacaktır.

7. Görsel materyaller hafızanda daha çok kalır, gözlerinizde canlandır!

Bazen bir yazının içeriğini hatırlamazsınız ancak, yazının yer aldığı sayfadaki resimler aklınızda kalabilir. Pek çoğumuz çocukken yaşadığımız sokağın ismini hatırlamayabiliriz ama nasıl bir sokak olduğu hep aklımızdadır. Öyleyse görsellik çok daha kalıcı bir etki bırakıyor. Görsel hafızası çok iyi olmayan kişilerde bile, görsel öğeler diğerlerine göre daha kolay hatırlanıyor. Bu özelliğinizi kullanın ve çalıştığınız her şeyin üzerinde resimler, fotoğraflar ve görsel öğeler kullanın.

8. Hafıza geliştirmek için öğrendiklerini başkalarına da öğret!

Tekrar etmek hatırlamada kolaylık sağlıyorsa ,öğrendiğiniz bir şeyi bir başkasına anlatırken doğrudan tekrar etmiş olursunuz. Hafızanızda kalıcı izler bırakmak isiyorsanız yaşadıklarınızı ve öğrendiklerinizi başkalarıyla paylaşın.

9.Hafıza geliştirmek için çalışma düzenini değiştir!

Hatırlamanın bir başka yolu ise, çalışma düzeninizi değiştirmektir. Eğer hep aynı düzende çalışıyorsanız , bir sonraki sefer yerinizi değiştirin. Örneğin, gece çalışıyorsanız bir sonraki gün sabah aynı bilgiyi çalışmayı deneyin. Çalışma düzeninize ekleyeceğiniz her element hatırlamanızı ve çalışma veriminizi artıracaktır.

Hafızayı geliştirecek tüm bu yöntemler araştırma sonuçlarıyla örtüşüyor ve her yaştaki bireye tavsiye ediliyor. Hafızanızın doğuştan geldiğine ve onu geliştiremeyeceğinize inanmayın. Hatırlamanızı kolaylaştırmak elinizde… Özellikle öğrenciler, bunlar gibi birkaç basit yolla hatırlamanızı kolaylaştırabilirsiniz…!