Yeni Zelanda’da yaklaşık 100 kişi Zika tedavisi gördü

Yeni Zelanda Çevre Bilimi ve Araştırma Bölümü’nün raporuna göre yıl içinde Zika virüsüne yakalanan yaklaşık 100 kişi tedavi edildi.
 
Radio New Zealand’da yer alan haberde, tedavi gören hastaların çoğunun Zika virüsüne bölge ülkelerine yaptıkları seyahatler esnasında yakalandıkları, birine ise virüsün cinsel ilişki yolu ile bulaştığı belirtildi.
 
Tedavi edilen Yeni Zelandalılardan 53’ünün Tonga’da, 22’sinin Samoa’da ve 8’inin Fiji’de, geri kalanların da Amerikan Samoası, Papua Yeni Gine, Endonezya ve Venezuela’da Zika virüsüne yakalandığı açıklandı.
 
Zika tedavisi gören hastalardan üçte ikisinin kadın, birinin 4 yaş altı çocuk ve 27’sinin ise erkek olduğu kaydedildi.
 
Sivrisinek ısırması dışında, kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı belirtilen Zika virüsüne ilk kez 1947 yılında Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, 2015’in mayıs ayında Brezilya’da tekrar ortaya çıkmıştı.
 
Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.
 
Dünya Sağlık Örgütünün son verilerine göre, Zika virüsü 2007-2016 yıllarında toplam 44 ülkede görüldü, 33 ülkede ise salgın şeklinde etkili oldu. AA