Yavaşlayan metabolizmayı 8 adımda hızlandırın

Ramazan’da ikiye düşen öğün sayısıyla birlikte hareketsiz yaşamın Metabolizma hızını yavaşlattığını söyleyen Diyetisyen Sibel Mumcu, bayramla birlikte yeniden değişecek olan beslenme düzenine dikkat çekti. Uzm. Diyetisyen Mumcu, “Kolay uygulanabilecek doğru ve bilinçli adımlarla yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz” dedi.
 
Sağlığın korunması ve iyileştirilmesi için her dönemde yeterli ve dengeli beslenmenin esas olduğunu söyleyen Uzm. Diyetisyen Sibel Mumcu, “Dengeli beslenmeye dikkat etmek, sindirim sistemi rahatsızlıklarından korunmak ve kilo kontrolünü sağlamak için de oldukça önemli” dedi.
 
Metabolizmayı hızlandırmak için öneriler:
 
Öğünleri sıklaştırın, egzersizi artırın
 
İlk amacımız yavaşlayan metabolizmamızı tekrar eski haline getirebilmek. Metabolizmayı hızlandırmak ise ancak öğün sıklığını ve yapılan egzersizi artırarak mümkün. Bunun için 2-3 saat ara ile küçük öğünler tüketebilir ve kısa mesafelerde ulaşım sağlayabileceğiniz yerlere yürümeyi tercih ederek gün boyu aktif olmayı sağlayabilirsiniz.
 
Ağır yiyeceklerle midenizi yormayın
 
Ramazan ayında gün boyu boş kalmaya alışan mideye birden bire çok miktarda ve hazmı zor yiyecekler ile yüklenmek, sindirim sistemi problemlerine neden olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca yoğun yağ içeren ağır yiyeceklerden ve büyük porsiyonlardan uzak durulmalıdır.
 
Şeker tadınızı kaçırmasın
 
Çikolata, baklava, pasta, börek gibi tatlı ve hamur işleri kan şekerini hızla yükselten enerji içeriği yüksek gıdalardır. Bu gıdaları sıklıkla tüketmek sindirim sistemi problemlerini tetikleyebileceği gibi kan şekerinin de hızlı yükselmesine neden olabilir. Özellikle bu besinlerin tüketimine dikkat edilmeli ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 
Taze meyve ve dondurma
 
Tatlı tüketme isteğinizi şerbetli ağır hamur tatlıları yerine, daha sağlıklı olan sütlü ya da meyveli tatlılarla karşılayabilir, tatlı alternatiflerinize taze ve kuru tüketebileceğiniz meyveleri dâhil edebilirsiniz. Taze sıkılmış meyve suları, az şekerli limonata, ayran gibi içecekleri ve miktarına dikkat etmek şartı ile dondurma alternatifini kullanabilirsiniz.
 
Su içmek için susamayı beklemeyin
 
Günde en az 2 litre su tüketimi her dönemde çok önemlidir. Ramazan nedeniyle vücutta oluşabilecek sıvı kaybını tekrar yerine koymak için susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlerinize; ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve az şekerli limonata gibi sağlıklı sıvı gıdalar ekleyebilirsiniz.
 
Sağlık problemleriniz varsa, özel beslenmeden şaşmayın
 
Şeker, Yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları gibi sağlık problemleri olan bireylerin özel beslenme programı uygulamaları gerekir. Özel beslenme programı uygulamanız gereken bir sağlık probleminiz varsa, bu programları aksatmamanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir.
 
Rahat bir sindirim için…
 
Besinlerin yavaş tüketilmesi ve iyi çiğnenmesi rahat bir sindirim için oldukça önemlidir. Siz de yeme hızını düşürüp, çiğneme miktarınızı artırarak sindirim sisteminize yardımcı olabilirsiniz.