Uzun bir yaşamın sırları nelerdir?

Avrupa Metabolomik Tıp Enstitüsü Başkanı Dr. Dimitris Tsoukalas, zeki kadınlarla evli erkeklerin daha uzun yaşadığına dair bir araştırmanın olduğuna dikkat çekti.
 
Otoimmün ve metabolik hastalıkların tanı ve tedavisinde 20 yıldır önemli çalışmalar yapan Dr. Dimitris Tsoukalas, son 50-60 yılda bulaşıcı hastalıklardan ölümlerin azaldığını söyledi. 1900’lerde bulaşıcı hastalıkların ölümlere daha çok sebep olduğunu anlatan Dr. Tsoukalas, “Bugünlerde ise kronik hastalıklar bunun yerini aldı. Bulaşıcı hastalıklarda ölüm oranı sürekli azalıyor. Son 15 yılda kronik hastalıklardan ölüm hızla artıyor ve popülasyonun yüzde 50’si bununla mücadele ediyor” dedi.
 
Uzun yaşamın sırları
 
Dr. Dimitris Tsoukalas yaptığı açıklamada, küçük molekülleri inceledikleri uzun süren çalışmalar sonunda sağlıklı görünen şeylerin gerçekten de sağlıklı olduğunu öğrendiklerini söyledi. Uzun yaşamın sırrını, “İyi uyumalıyız, bol su içmeliyiz, diyetimize dikkat etmeliyiz, egzersiz yapmalıyız” diye açıklayan Dr. Tsoukalas, “Bunlar kişiden kişiye göre değişebilir. Endüstriyel işlenmiş gıdaların tüketimini durdurmamız lazım. Şeker tüketimini azaltmamız lazım. Durağan olmamız lazım. Alkol ve sigara tüketmememiz lazım. En güzeli de çıkıp dolaşalım, hareket edelim” dedi.
 
“D vitamini seviyemiz düşük”
 
Yürüyüş yapmanın Stres atmaya faydasının yanı sıra vücudun D vitamini sentezine de yardımcı olduğuna vurgu yapan Tsoukalas, “Çok güneşli bir ülke olduğumuz için güneşe çıkmaktan kaçınıyoruz. D vitamini seviyemiz çok düşük” diye konuştu.
 
“Zeki kadınlar ömür uzatıyor”
 
Bir araştırmanın sonucuna göre eşini kaybeden kadınların daha uzun yaşadığının sorulması üzerine, “Benim bildiğim eşini kaybetmek bir insan için en büyük streslerden birisidir. Bu da yaşam kalitesini azaltıyor” dedi. Zeki kadınlarla evli erkeklerin daha uzun yaşadığına dair bir araştırmanın olduğuna dikkat çeken Dr. Tsoukalas, “Zeki kadınlarla evli erkeklerin ömrü uzuyor. Çünkü bu kadınlar onun beslenmesinde önemli rol oynuyorlar ve onlara iyi bir ortam oluşturuyorlar. Eşiniz ne kadar zekiyse sizde o kadar uzun yaşarsınız” ifadelerini kullandı.