‘Türk ortopedistler dünyada söz sahibi’

Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırma Topluluğunca (KTÜ-BAT) organize edilen 5. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi’ne katılmak için Trabzon’a gelen Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Başbozkurt, Türkiye’nin ortopedi ve travmatoloji tedavisi alanında iyi durumda olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulundu:
 
"Ülkemizdeki eğitim standartlarının yükselmesi ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak gelinen noktada, Türk ortopedistlerin dünyada söz sahibi olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bizim teknolojik olarak Türk tıbbının çok üst seviyede olması nedeniyle ekstremite yaralanmalarında, diğer yaralanmalarda çok modern teknikleri kullanıyoruz. Üst düzeyde hasta tedavisini yaptıktan sonra da rehabilitasyon imkanlarımız var. Kombine tedaviler yapma şansımız da bulunuyor."
 
"Ortopedi ve travmatoloji denilince akla ilk gelen merkez GATA’dır"
 
Prof. Dr. Başbozkurt, Türkiye’de ortopedi ve travmatoloji denilince akla ilk gelen merkezin Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) olduğunu belirterek, şunları söyledi:
 
"Çünkü Türk ortopedisinin kurucuları Gülhane’den yetişmiştir. İstanbul Tıp Fakültesinde, ortopedi branşını genel cerrahiden ayırarak kuran kişi Gülhane’den yetişmiş çok değerli hocamız Ord. Prof. Dr. Akif Şakir Şakar’dır. GATA, ortopedi ve travmatoloji alanındaki geçmişi ve kadrosu itibariyle Türkiye’de bir numaradır. GATA, devletimizin gücü ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin verdiği emek sayesinde yaralılarımıza ultra tedavi imkanları sunmaktadır. Bu konuda hiçbir hastane, deneyimi dolayısıyla Gülhane gibi bu işlerin altından kalkamaz. Gülhane bu konuda çok iyi organizedir." AA