Sigara yüzünden akciğerlerini kaybettiler

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, "akciğer kanseri" teşhisi konulan Mehmet Orak (72) ile Mehmet Şeker’in (73) tümörlü sol akciğerlerinin alınması için Prof. Dr. Mehmet Bilgin başkanlığındaki Göğüs Cerrahi Kliniği ekibi operasyon kararı aldı.

Uzun yıllar sigara içen iki hastanın akciğerlerinin sol bölümü, 5 gün önce gerçekleştirilen başarılı ameliyatlarla alındı.

Prof. Dr. Bilgin, söz konusu hastalar taburcu edilmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, akciğer kanserinin en çok ölüm nedeni olan kanser türü olduğunu söyledi.

Sigaranın akciğer kanserine yol açtığını vurgulayan Bilgin, "Akciğer kanserinde tek tedavi, ameliyat. Ameliyatın başarısı da içeride hiç kanser dokusu kalmaması. Her iki hastamızın da sol akciğerlerinin tamamı alındı. Göğüs cerrahisi ekibi olarak bu hafta içinde 5 akciğer kanseri ameliyatı yaptık. Bu hastalar ameliyatla kurtuldular bu sevindirici, kötü tarafı ise hastalığın sık görülmesi." dedi.

Bilgin, hastaların ameliyat olmaması halinde iki yıl yaşama şansları olmadığına dikkati çekti.

"Bizi görsünler sigara içmesinler"

Bir çocuk, iki torun sahibi Mehmet Orak ise 50 yıl sigara tiryakisi olduğunu ve günde üç paket sigara içtiğini anlattı. Son günlerde yürüme güçlüğü çektiğini, nefes alamaz hale geldiğini belirterek, "Şimdi sigarayı bıraktım. Şu an çok iyiyim. Doktorlarımıza teşekkür ederim. Allah belasını versin sigaranın. Sigara tiryakilerine sigara içmemelerini tavsiye ederim." diye konuştu.

63 yıl sigara içtiğini bildiren 7 çocuk babası Mehmet Şeker de aynı şikayetlerle hastaneye başvurduğunu söyledi.

"Sigara bizi bu hale getirdi." diyen Şeker, "Sigara içenler bizi görsünler, içmesinler. Artık sigara içmeyeceğiz, içenleri de uyaracağız." açıklamasını yaptı.