Sağlıklı yaşam için ‘Hareket Her Yerde’

Sağlık bakanlığı obeziteyle mücadeleyi sürdürüyor. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü tarafından iki yıl önce başlatılan etkinlik bu kez Bodrum Yalıkavak Marinasında düzenlendi.

Yaklaşık bir kilometrelik alanda yapılan yürüyüş etkinliğinde ,vatandaşlar sağlıklı yaşam için hareket etti.

Etkinliğe Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Yrd. Doc. Dr. Hacı Ömer Tontuş, mankenler Asuman Krause ve Murat Başoğlu da destek verdi.

Etkinliğe katılarak halkla birlikte spor yapan ünlü Manken Asuman Krause "Ben çok yakın bir zamanda çok küçük bir çocuğun kolesterol problemi olduğunu öğrendim. Çok küçük çocuk dediğim 7-8 yaşındaydı. Yani demek ki küçüklükten itibaren başlamalıyız hep hareket hep hareket, sağlıklı beslenmek" diye konuştu.

Üç saatte yaklaşık 800 vatandaşın katıldığı etkinlikte, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hacı Ömer Tontuş ise iki yıl önce AVM’lerde başlayan etkinliğin hızla farklı mekanlara yayıldığını belirterek, "Şu ana kadar belirlediğimiz 20 nokta var. Bunlardan 11´i İstanbul´da biri Ankara´da, bugün Bodrum´dayız, Muğla´dayız. Bir sonraki basamakta, İzmir, Bursa gibi illerle devam edeceğiz" dedi.

Hergün en az 10 bin adım yürünmesi tavsiyesinde bulunan Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Dr. Halit Yerebakan da “Atalarımız söylemiş değil mi;"İşleyen demir ışıldar" diye. Hareket eden beden de yaşlanmıyor diyoruz. Bütün hastalıklarda belkide en önemli tavsiye her seferinde hareket oluyor ve diyorum ki günde 10 bin adımı yakalayalım” dedi.

Marina içinde düzenlenen parkurda etkinliğe katılanlara, kalori ve yürünen mesafenin ölçülmesi için bileklik takıldı.

Etkinliğe katılanlara kalori bilekliği, tişört, şapka ve çeşitli hediyeler verildi.