‘Sağlık sistemimiz tüm dünyaya hizmet verir noktaya geldi’

Elitaş, Kayseri Oto Sanatkarları Odası Başkanı Şeyhi Odakır’ı ziyaretinde, üreten kesimin her zaman yanında olduklarını belirtti. KOBİ’leri desteklemenin önemine değinen Elitaş, "KOBİ’lerin özellikle orta boy işletmelerinden ziyade küçük işletmeleri desteklememiz çok önemli bir unsur." ifadelerini kullandı.
 
Daha sonra Melikgazi Belediyesi tarafından Beyazşehir Mahallesi’ne yaptırılacak semt polikliniğinin temel atma törenine katılan Elitaş, sağlık hizmetleri alanında Kayseri’nin, Türkiye’nin birçok iline örnek olduğunu dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Elitaş, hükümetin cesur kararları sonucunda sağlık alanında büyük iyileşme olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
 
"Biz hükümet olarak bu güzel ülkeyi 4 temel sütun üzerinde yükseltmeyi kendimize görev bildik; sağlık, eğitim, adalet ve emniyet. 2002 yılından bu yana kat ettiğimiz yola şöyle bakacak olursak sağlık hizmetleri alanında göğsümüzü kabartan başarılar elde ettiğimizi görürüz. Sağlık hizmetleri eski Türkiye’de o kadar dağınık, özensiz ve kalite anlayışından uzaktı ki hastanenin kapısından içeri girer girmez sizi korkunç kaos karşılardı. Benim vatandaşım hasta olmasa da sağlık sisteminin o bozukluğu karşısında kendi kendine hasta olurdu. Tedavi parasını ödeyemediği için hastanelerde kalan eşine dostuna minnet edip senet imzalatarak kucağındaki yavrusunu evine götürebilen vatandaşlarımızın acısını ancak çektiyseniz bilirsiniz. Memur, esnaf, işçi, emekli kardeşlerim için hasta olup devlet hastanelerine düşmek zulümlerin en büyüğüydü. Sağlık hizmetlerinde belki binalar cihazlar vardı ama insana saygı yoktu."
 
AK Parti olarak sağlık alanındaki köhne sistemi baştan sona değiştirdiklerini vurgulayan Elitaş, kamu ve özel hastane ayrımını kaldırdıklarını, dileyenin dilediği hastaneye gideceği dengeli bir sistem inşa ettiklerini dile getirdi.
 
Herkesin istediği hastaneden en iyi sağlık hizmetlerini alabildiğine işaret eden Elitaş, "Sadece devlet hizmetlerinde değil, özel sağlık sektöründe de çok büyük ilerlemeler yaşandığına sizler şahitsiniz. Eskiden özel hastanelere gidip istediğiniz hekime tedavi olmak bu kadar kolay mıydı? Eski Türkiye’de sağlık sistemi şifa değil, dert ve külfet saçarken artık tüm dünyaya hizmet verir bir noktaya geldik. Avrupa’dan Arap coğrafyasından, İskandinav ülkelerinden Türkiye’ye tedavi olmaya, ameliyat olmaya gelen hastalar var. İnanıyorum ki bu ivmemiz sürat kazanacak, daha fazla vatandaşımıza daha nitelikli sağlık hizmeti sunabilme yolunda adımlar atmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından Elitaş, Kayseri Valisi Orhan Düzgün ve Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın butona basmasının ardından semt polikliniğinin temeline ilk harç kondu.
 
Elitaş, törenin ardından Melikgazi Belediyesi tarafından hazırlanan aşureyi vatandaşlara ikram etti.
 
Kocasinan Belediyesi tarafından Mevlana Mahallesi’nde yaptırılan semt konağının açılışını da gerçekleştiren Elitaş, daha sonra Neslihan Söylemez ile İsa Balat çiftinin nikah şahidi oldu.
 
Genç çifte mutluluklar dileyen Elitaş, bazı tavsiyelerde bulundu. AA