Porto Riko’daki yeni Zika virüsü vakaları

ABD’ye bağlı Porto Riko’da 100’den fazla yeni Zika virüsü vakası görüldüğü ve virüsün neden olduğu tahmin edilen Guillain-Barre sendromunda artış olduğu bildirildi.
 
Yetkililer, ülkedeki toplam 350 Zika vakasından 40’ının hamilelerde görüldüğünü açıkladı. Porto Riko’da 3 kişide ise Aedes sivrisinek türünün taşıdığı Zika virüsünün, bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesi nedeniyle gelişen Guillain-Barre sendromu görüldüğü belirtildi.
 
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Porto Riko’da Zika virüsüyle mücadele için en az 225 milyon dolar ayrılmasını talep etti.
 
Mart başında yapılan bir araştırmada Zika’nın, çevresel sinir sistemine zarar veren Guillain-Barre sendromuna neden olabileceğine ilişkin kanıtlar bulunmuştu. Araştırmada, Zika salgını dolayısıyla hastalanan 42 kişiden kan örnekleri alınmış ve bu kişilerde, virüsün bulaşmasından yaklaşık altı gün sonra nörolojik sorunlar gözlendiği belirtilmişti. Kan örneği alınan hastalardan hiçbirinin ölmediği ancak bazılarının hastalığa yakalandıktan birkaç ay sonra da hala yardımla yürüdüğü kaydedilmişti.
 
Guillain-Barre sendromu, kaslarda güçsüzlüğe ve daha ciddi durumlarda acil bakım gerektirecek nefes alma sorunlarına neden oluyor.
 
Porto Riko Sağlık Bakanlığı yetkilileri yaklaşık 3 hafta önce, ülkedeki 201 Zika virüsü vakasından 21’inin hamilelerde görüldüğünü açıklamıştı.
 
Bakanlık yetkilileri, 3,5 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 20’sinin ve ülkedeki binlerce hamile kadının virüsten etkileneceğini öngördüklerini ifade etmişti.
 
Sivrisinek ısırması dışında, kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkarılan Zika virüsüne ilk kez 1947 yılında Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, 2015’in mayıs ayında Brezilya’da tekrar ortaya çıkmıştı.
 
Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor. 
 
Dünya Sağlık Örgütünün son verilerine göre, Zika virüsü 2007-2016 yıllarında toplam 44 ülkede görüldü, 33 ülkede ise salgın şeklinde etkili oldu. AA