Normal doğuma teşvik eğitimi veriliyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sürekli Eğitim Merkezinde, normal doğumun yaygınlaştırılması ve doğum hizmetlerinin güçlendirilmesi amacıyla ebelere, hemşirelere ve kadın doğum hekimlerine eğitim veriliyor.
 
ESOGÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü Öğretim Üyesi ve Türkiye Ebeler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Fatma Deniz Sayıner, Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Uluslararası Ebelik Örgütü’nün normal doğumu teşvik etmek için çalışmalar yaptığını anlattı.
 
Sağlık Bakanlığının da normal doğumu özendirmek için hastanelerde düzenlemelere gittiğini ifade eden Sayıner, "Söz konusu düzenlemelerin dışında ebelerin normal doğum için eğitimler almasıyla ilgili bir takım projeler başlatıldı. Sağlık Bakanlığı Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı ve Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, ebeliğin güçlendirilmesi ve normal doğumların teşvik edilmesiyle ilgili çalışıyor" diye konuştu.
 
"Etkileşim içindeler"
 
ESOGÜ Sürekli Eğitim Merkezinde normal doğum konusunda ebelerin gelişimini desteklemek, kadınların doğumdan korkmamasını sağlamak için eğitim düzenlediklerini belirten Sayıner, şunları kaydetti:
 
"Hedef kitlemiz ebeler, hemşireler ve kadın doğum hekimleridir. ESOGÜ, Sakarya Üniversitesi ve Ankara Üniversitesinin öğretim üyeleri ve Ebeler Derneği Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir eğitici ekibimiz var. Türkiye’nin çeşitli kentlerinden eğitim için geliyorlar. Bugüne kadar yaklaşık 100 kişiye eğitim verdik. 48 saatlik eğitim programımız var. Eğitimlerimizde mesleğinin 30. yılını çalışan ebeler ile bölümünden mezun olmamış öğrenciler aynı yerde bulunuyor. Etkileşim içinde oluyorlar. Eğitimde öğrendiklerini hayata aktardıklarını anlattıklarında çok mutlu oluyoruz. Ebeler güçlenecek ve bu ülkede doğumlar güzelleşecek." AA