Litvanyalı kalp cerrahı Türk doktorlara sunum yaptı

Kalp kapakçığı rahatsızlığı nedeniyle Ardahan’dan gelerek Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 73 yaşındaki bir kadın hasta, dünyaca ünlü Litvanyalı Kalp Cerrahı Aidietis ve Kardiyolog Zakarkatie tarafından geliştirilen "nechord" yönetiminin uygulanmasını sağlamak amacıyla düzenlenen bilimsel etkinlik kapsamında, konuk hekimlerce ameliyat edildi.
 
Ameliyat yöntemiyle ilgili Türk doktorlara sunum yapan Prof. Dr. Aidietis, bu operasyonu kendi ülkelerinde 170 hasta üzerinde gerçekleştirdiklerini ve hastaların hepsinde yüzde yüz başarı elde ettiklerini belirtti.
 
"Bu yöntemi artık dünyaya Türk doktorlar yayacaktır"
 
Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin başta ameliyathanesi olmak üzere sahip olduğu imkanların göz kamaştırıcı nitelik taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Aidietis, "Sahip olduğunuz bu donanımın yarısı bizde yok. Aslına bakarsanız bu teknolojik üstünlükle sizin gelip bizim ülkemizde eğitim vermeniz gerekirdi ama en nihayetinde artık siz de bu müdahaleyi gerçekleştirecek bilgiye sahip oldunuz. Bundan sonra bu ameliyatın dünya ülkelerine dağılımı sizin tarafınızdan da yapılacaktır." diye konuştu. AA