Kulak donması durumunda bunları yapın

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Gökçe Şimşek, soğuk havada gece nöbeti tutan meslek sahiplerinde kulak donması görülebildiği için özellikle vücudun bu bölümlerindeki ısı kaybının önlenmesi gerektiğini bildirdi.

Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kulak donmasını artıran en önemli etkenlerin başında soğuk havada hareketsiz kalınması geldiğini söyledi.

Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü bölgelerde gece nöbeti tutanların dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Şimşek, şu uyarılarda bulundu:

"Hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesiyle özellikle gece nöbetli mesleği olan polis, asker ve güvenlik görevlileri ile dağ sporuyla uğraşan sporcularda kulak donması görülebiliyor. Bunun için soğuğa karşı kesinlikle önlem almak gerekir ancak uzun süre soğuğa maruz kalan insanlarda bu risk her zaman için var. Kulağın altındaki kıkırdak oldukça sıkı yapışır ve incedir. Soğuğun etkisiyle önce damarlarda daralma gerçekleşir ve kulağın beslenmesi bozulur. Bu durum hissizlik ve uyuşmaya neden olur. Kulağın beslenmesi azaldıkça kulak donması dediğimiz olay meydana gelir. Bu durumlarda mutlaka hareket etmek ve vücutta kan dolaşımını artırmak gerekir."

-"Kulak kırılması" veya "kopması"

Doç. Dr. Şimşek, kulak donması durumunda bu organın hemen ısıtılmaması ve elle ovuşturulmaması gerektiğine işaret etti.

Vücudun uç organı kulağı kaplayan derinin çok ince olması nedeniyle damarlarda soğuğun etkisiyle daralma oluştuğunu aktaran Şimşek, şöyle devam etti:

"Donma olayıyla karşılaşıldığında kulak ılık suyla yıkanabilir. Hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Biz kulağı yavaş yavaş ısıtıyoruz. Kulakta bir yanma ve kaşıntı hissi oluşuyor ancak çok uzun süre soğuğa maruz kalınır ve bu durum fark edilmezse maalesef önce organın üzerindeki cildin kaybı, sonrasında da tüm kulağın kaybına giden kulak kırılması veya kulağın tamamen kopması gibi ciddi durumlar olabilir."

Ani ısı değişimlerine çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarının arttığını, buna karşı alınacak en önemli önlemlerin düzenli beslenme ve uyku olduğunu kaydetti.

Doç. Dr. Gökçe Şimşek, soğuk havalarda baş ve boyun bölgesinin korunmasının büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "İnsan bedeninde ısı kaybının yüzde 70’i baş ve boyunda yaşanır. Soğukta kalan insanların donmaktan korunmasının en önemli yolu öncelikle bedenin bu bölgelerdeki ısı kaybını azaltmaktır" ifadelerini kullandı.

AA