Kanserde ‘genetik danışmanlığı’ dönemi başladı

Türkiye’de kansere karşı üstün teknolojik ilaçlarla sunulan tedavinin ve taramaların yanı sıra risk altındaki kişilere kanser genetik danışmanlığı hizmeti verilmeye başlandı.
 
Sağlık Bakanlığı Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik, kanser tedavisi kadar tarama, doğru beslenme alışkanlığı kazanılmasının ve tütün gibi risk artıran faktörlerden kaçınılmasının da önem taşıdığını belirterek, tüm kanserlerin yüzde 5-10’unun ailesel geçişli görüldüğünü ve kansere yol açan en önemli etmenlerden birinin genetik olduğunu vurguladı.
 
"Genetik Polikliniği kuruldu"
 
Onkoloji hastanelerinde, son teknolojiye sahip cihazlarla ve güncel literatüre uygun tedavi protokolleriyle hizmet verildiğini belirten Gülçelik, genetik üzerine yeni bir uygulamaya imza atıldığını bildirdi.
 
Gülçelik, hastanelerinde "Genetik Polikliniği" kurularak, sadece kanser gelişimi açısından belli riskleri taşıyan kişilere danışmanlık hizmetinin verilmeye başlandığını söyledi.
 
Söz konusu poliklinikte, kişisel veya ailesel kanser hikayeleri bulunan ve bu nedenle endişeleri olan kişilere eğitim, genetik danışmanlık, kalıtımsal kanser riski taraması, genetik testler, kişiye özel kanser tarama ve önleme programları ile hizmet sunulduğunu dile getiren Gülçelik, şunları kaydetti:
 
"Genetik kanser riskinden şüphelenenler içinde belli kriterleri taşıyanlar, poliklinikten danışmanlık hizmeti alabilecek. Genetik uzmanınca, başvuran kişinin sağlık problemleri ve aile hikayesi dinlenecek ve soy ağacı çıkarılacak. Genetiğin kanserdeki rolü hakkında bilgilendirme yapılacak ve başvuru sahibinde olası kalıtımsal kanser riski belirlenecek.
 
Bu değerlendirme kapsamında, kişide genetik araştırma uygun görülürse, genetik danışman tarafından özel genetik testler yaptırılacak. Genetik test sonuçlarına göre, başvuru sahibinin veya diğer aile bireylerinin bazı tip kanserlere yatkınlığı hakkında öngörüde bulunulabilecek." AA