‘Hizmet kalitemizi artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, sağlık alanında hizmetlerin geliştirilmesi için çaba gösterdiklerini belirterek "Hem hastanelerimizde yatak sayımızı artırmak hem de hizmet kalitemizi artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.
 
Bakan Ramazanoğlu, Denizli programı kapsamında Organize Sanayi Bölgesi (OSB) 112 Acil Servis İstasyonu’nun açılışında yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetlerinin sağlık alanında hayata geçirdiği projelere dikkati çekti.
 
Türkiye’de koruyucu sağlık hizmetlerinin çok ileri noktalara geldiğini vurgulayan Ramazanoğlu, bebek ve anne ölüm oranlarının bir ülkenin gelişmişliğinin en önemli göstergesi olduğuna işaret etti.
 
Ramazanoğlu, "Bebek ve anne ölüm oranlarında, Avrupa Birliği ülkelerinin istatistikleriyle eş değer hatta bazılarında daha iyi konuma gelmiş durumdayız. Yeni doğan bebeklerimize tetkikler ve ailelere yapılan katkılarla bugün çocuk sağlığı alanında da çok önemli adımlar attık" dedi.
 
Sağlıkta 112 acil hizmetlerinde de önemli düzenlemeler yapıldığını dile getiren Ramazanoğlu, ambulans uçak ve helikopterlerin yanı sıra kar paletli ambulanslar sayesinde her iklim şartında müdahale imkanı doğduğunu anımsattı.
 
İstanbul gibi trafiğin çok yoğun olduğu bir ilde dahi vakaya ulaşma hızının ortalama 12-15 dakika arasında olduğunu bildiren Ramazanoğlu, "Bu da dünya ortalamasından çok yüksek bir değerdedir. Evet bunlar yeterli mi, değil. Biz daha fazlasını yapmak için uğraşıyoruz. Hem hastanelerimizde yatak sayımızı artırmak hem de hizmet kalitemizi artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz" diye konuştu.
 
Sağlık hizmetleri ve bakanlığının bünyesinde bulunan sosyal politikaların birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini dile getiren Ramazanoğlu, şunları kaydetti:
 
"Sosyal politikalar, toplumun dezavantajlı gruplarına dokunan bütün işlerdir. Yaşlılar, çocuklar, engelliler, şehit aileleri, gaziler, dullar, yetimler. Yani toplumun gözü yaşlı ve ‘acaba bana uzanacak bir el var mı’ diye bekleyen tüm kesimleri bizim sorumluluğumuz alanındadır. Bu, doğumdan ölüme kadar toplumun bütün alanlarını kapsıyor. Bu çerçevede sosyal devlet olma, devletin şefkat eli olma sorumluluğunu yerine getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz."
 
Ramazanoğlu, daha sonra açılışını yaptığı acil servis ve OSB polikliniklerinde incelemelerde bulundu, vatandaşlarla sohbet etti.
 
(AA)