Genç kızın karaciğerinden 600 gram kist çıktı

Genç kızın ameliyatının gerçekleştirildiği özel hastaneden yapılan yazılı açıklamaya göre, F.N.K. 2015’in ekim ayında karın ağrısı yaşamaya başladı. İlk başlarda ağrıyı önemsemeyen genç kız, ağrıların artması üzerine ilçedeki bir hastaneye başvurdu.
 
Burada yapılan tetkiklerde genç kızın karaciğerinin sağ ve sol loplarında iki ayrı kist olduğu belirlendi. Laparoskopik yöntemle ameliyata alınan F.N.K’nin karaciğerindeki kistler alınamadı.
 
Daha sonra yine ilçedeki özel bir hastaneye başvuran ve burada Genel Cerrahi Uzmanı Mehmet Ali Sun tarafından açık ameliyat yapılmasına karar verilen genç kızın, karaciğerin sol tarafından 250 gram, sağ tarafından ise 350 gram kist çıkarıldı.
 
Ayrıca F.N.K’nin, karaciğerinin hasar görmüş sol tarafı da gerçekleştirilen ameliyatla alındı. Genç kız, başarılı bir ameliyatın ardından 3 gün gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edildi.
 
Doktor Sun, ameliyatın ardından yaptığı açıklamada, bu tür kistlere, etli çiğ köfte ve bazen de iyi temizlenmemiş sebze-meyveden bulaşan "tenya echinoccocus"un yol açtığını belirtti.
 
"Tenya echinoccocus"un çoğunlukla karaciğere, bazen beyin ve akciğere de yerleştiğini aktaran Sun, "Bu canlıdan ve yol açtığı kistlerden korunmak için evcil köpekler aşılanmalı, etler iyice pişirilmeli, sebze ve meyveler iyice yıkanmalıdır." diye konuştu. AA