Erken teşhis hayat kurtardı

Sağlık Bakanlığının başlattığı tarama programıyla düzenli olarak Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) kontrol yaptıran Emine Bebek, 3. kontrolünde tümör tespit edilince meme kanserini yendi.
 
Giresun’da ikamet eden 56 yaşındaki Bebek, herhangi bir sağlık kuruluşunun yönlendirmesi olmadan kendi isteğiyle iki kez mamografi çektirip muayene oldu. "Ne olur ne olmaz, içim rahat etsin." diyerek 2013 yılında üçüncü kez mamografi çektiren Bebek’in meme kanseri olduğu tespit edildi.
 
Hastalığı erken teşhis sayesinde ilerlemeden tedavi edilen iki çocuk annesi Bebek, kanseri yenmenin mutluluğunu yaşıyor.
 
Bebek,  konuyla ilgili yaptığı açıklamada eskiden beri herhangi bir hastalık riskine karşı kendini muayene ettirme bilinci içerisinde olduğunu söyledi.
 
Daha önce iki kez tarama yaptırdığını son olarak da Giresun KETEM’de muayene olduğunu belirten Bebek, "Bir şikayetim yoktu, yine mamografi çektireyim içim rahat olsun diye merkeze gittim. Sonra bu merkezde el muayenesinde bir şey hissedildi, ondan sonra da mamografiye yönlendirdiler" dedi.
 
Bebek, daha sonra hastalığının bilincine vardığını ifade ederek, "Doktorlar, ameliyat olacaksın, kitlen temizlenecek dediler, ameliyat oldum çok da güzel geçti, hasta gibi kendimi görmedim. Hemen ameliyat olacaksın dediklerinde o zaman bir korku geldi ama o bir anlıktı geçti, kendimi hep rahat hissettim." diye konuştu.
 
Hastalığının erken teşhis edilmemesi durumunda daha da ilerleyecek olduğuna dikkati çeken Bebek, şunları kaydetti:
 
"Kısmet böyleymiş. Ben KETEM tam olarak ne bilmiyordum. Mamografi diye yola çıktım. Üçüncü mamografi çektirmem de hastalığım ortaya çıktı. 40 yaşından sonra bir bayanın mamografi çektirmesi gerektiğinin bilincindeyim, yılını hatırlamıyorum, mamografi çektirmiştim, bir şey çıkmamıştı ama bunun takibini bırakmadım, son muayenemde hastalığım ortaya çıktı. Şu anda bir şikayetim yok, normal sağlıklı hayatımı sürdürüyorum."