Down sendromlu çocuklara "Mandala" terapisi

Down Sendromu Derneği, EXPO 2016 Antalya Ajansı ve Di-Sign Events’in katkılarıyla gerçekleştirilen "Geleceği Renklendiriyoruz" kampanyasıyla Down sendromlu çocuklara, Hindistan kökenli boyama sanatı Mandala öğretiliyor.

Projenin tanıtımı için düzenlenen etkinlikte konuşan projenin öncülerinden Dilek Soydan, Mandala’nın pek çok ülkede Down sendromlu çocukların rehabilitasyonunda kullanıldığını ve etkili sonuçlar alındığını anlattı.

Down sendromlu çocukların sosyal hayata katılmalarının tedavilerinde büyük önem taşıdığını vurgulayan Soydan, şöyle konuştu:

"Mandala çizen ve boyayan çocuklar sakin ve sabırlı olmayı öğreniyor. Ayrıca çocukların odaklanma ve konsantrasyon süreleri artıyor. Down sendromlu çocuğun arkadaşlarıyla paylaşarak yaptığı bu çalışma, takım ruhunun gelişmesini sağlıyor. Mandala, Down sendromlu çocuk veya yetişkinlerde belli bir düzen ve disiplin içinde tekrarlanmasından dolayı dingin ve huzurlu bir yaşam içinde yaratıcılığı artırıyor."

Etkinliğe katılan oyuncu Pınar Altuğ Atacan ise Down sendromlu çocukların evlerine kapatılmak yerine sosyal aktivitelere yönlendirilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Proje sonunda, çocuklar ve tanınmış isimlerce yapılan Mandala çizimleri, 23 Nisan’da kapılarını açacak EXPO 2016 Antalya’da sergilenecek ve Down Sendromu Derneği yararına satışa sunulacak.

(AA)