‘Doktor balıklar’ yoğun mesaiye hazırlanıyor

Sivas’ın Kangal ilçesinde "Doktor balıklar” olarak adlandırılan balıklarıyla sağlık turizmi açısından önemli bir merkez olan kaplıcaya, Rusya’nın da arasında olduğu çok sayıda ülkeden sedef hastaları yoğun ilgi gösteriyor.
 
Sivas’a 98, Kangal ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıktaki Kangal Balıklı Kaplıca, yurt içi ve yurt dışından sedef hastaları başta olmak üzere şifa arayan çok sayıda kişi tarafından tercih ediliyor.
 
Yaklaşık 37 derece sıcaklıktaki suda yaşayan binlerce balık, sivilce ve yara kabuklarını yiyerek, deriyle kaplıca suyunun temasını artırıyor. Romatizma, kırık ve çıkık ile sinir, deri ve böbrek hastalıklarına da olumlu etkileri bulunduğu belirtilen kaplıcanın, özelikle sedef hastalığına iyi geldiği ifade ediliyor.
 
Kangal Balıklı Kaplıca İşletmecisi ve Kaplıca, Talasso ve Kür Merkezleri Derneği Başkan Yardımcısı Fuat Ünsal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde Rusya ile karşılıklı olumlu mesajlaşmaların Rus turistlerin harekete geçmesini sağladığına dikkati çeken Ünsal, "Rezervasyon konusunda yoğunluk yaşıyoruz. Çok güzel bir ortam olacağını ve yaz sezonunun canlı geçeceğini düşünüyorum." dedi.
 
Ünsal, dünyanın her ülkesinden rezervasyon yapıldığını ancak beyaz tenli insanlarda sedef hastalığının daha çok olması nedeniyle Rusya ve Ukrayna başta olmak üzere Norveç ve Danimarka’dan daha çok kişinin kaplıcaya geldiğini aktardı. 
 
Rus Luibov Kolina hastalığına çareyi Sivas’ta buldu
 
Rusya’dan kaplıcaya gelerek tedavi olan 55 yaşındaki Luibov Kolina ise 13 yıldır sedef hastası olduğunu belirtti.
 
Dünyanın birçok yerinde tedavi olmayı denediğini ancak olumlu sonuç alamadığını dile getiren Kolina, "2010’dan beri Kangal Balıklı Kaplıcası’na geliyorum. Her yıl hastalığım daha iyiye gidiyor." diye konuştu.
 
Balıklı kaplıcaya gelmeden önce sedef hastalığının vücudunun bütün bölgesinde bulunduğunu anlatan Kolina, şimdi ise hastalığın sadece bacak bölgelerinde kaldığını ve Sivas’a gelmeye devam edeceğini söyledi.
 
Sedef hastası Oliver Rainez Siegfried ise 12 yıldır tedavi için Almanya’dan Kangal Balıklı Kaplıcası’na geldiğini anlatarak, tedavisinin olumlu geçtiğini dile getirdi.